Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie podpisało ze spółką Budimex SA umowę na modernizację czterech swych hal muzealnych. Po wykonaniu projektu oprócz dodatkowej przestrzeni wystawienniczej muzeum zyska też kawiarenkę, sklep muzealny, sale edukacyjne oraz salę konferencyjną - poinformował Urząd Miejski w Krakowie.
Realizacja projektu zakończy się w czerwcu 2021 r. Łączny koszt przebudowy budynków wyniesie 40,85 mln zł.
Muzeum Inżynierii Miejskiej powstało w zespole najstarszych krakowskich zajezdni tramwajowych. Po adaptacji hal do końca 2020 r. powierzchnia użytkowa przeznaczona na funkcje wystawiennicze zwiększy się o ponad 2200 m kw. Muzeum chce też wykorzystać podziemną infrastrukturę, by tam zaaranżować nowe sale wystawowe.
Hala D – największy obiekt w zespole budynków dawnej zajezdni tramwajowej – w dalszym ciągu pozostanie główną salą ekspozycyjną, która dodatkowo prawie dwukrotnie powiększy swoją powierzchnię o część podziemną. Dodatkowo powstanie podziemny budynek L – pod częścią dziedzińca od strony ulicy Gazowej. Wszystkie pomieszczenia zostaną połączone przełączkami i przejściami podziemnymi.
Kolejnym etapem będzie przygotowanie wystawy stałej. Muzeum w najbliższym czasie ogłosi konkurs na opracowanie szczegółowej koncepcji realizacji wystawy. Otwarcie nowej ekspozycji zaplanowano na połowę 2021 r. Mimo trwających prac budowlanych muzeum nie zostanie zamknięte i nie przestanie przyjmować zwiedzających. Dalej będzie można oglądać wybrane wystawy w halach E i F.
Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Kompleks zajezdni powstawał w latach 1882-1938. Muzeum mieści się na terenie wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego praktycznie jedyna realna możliwość rozbudowy muzeum to wydrążenie części podziemnej - oznacza to, że na zewnątrz muzeum niewiele się zmieni (istniejąca przestrzeń zabytkowa zostanie oczyszczona ze zbędnych i wtórnych obiektów, takich jak blaszany garaż), a rozbudowie i modernizacji ulegnie część podziemna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.