Chodzi o 90 km odcinek autostrady A2 od węzła Łódź Północ do granicy z woj. mazowieckim. W poniedziałek, 11 marca, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisali umowę na przygotowanie analizy technicznej z elementami koncepcji poszerzenia autostrady.
Jak podkreślają w nadesłanym komunikacie przedstawiciele GDDKiA lada dzień ma zostać wskazana najkorzystniejsza oferta na dalszy ciąg poszerzenia A2 do węzła Konotopa, a od środy rusza likwidacją wysp na nieczynnym punkcie poboru opłat w Pruszkowie. Zmiany, które zajdą na PPO, kierowcy odczują najszybciej. Rozebranych zostanie siedem wysp segregacyjnych i wyremontowana nawierzchnia betonowa. Po wykonaniu oznakowania poziomego i ustawieniu barier kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Zakończenie robót przewidziano na 30 czerwca br.
Prace projektowe, które zakładają opracownaie analizy technicznej z elementami koncepcji na budowę trzeciego pasa ruchu i uzyskanie decyzji środowiskowej, zgodnie z umową mają potrwać 19 miesięcy. Dotyczy to zarówno odcinka w woj. łódzkim, na który dziś podpisano umowę z wykonawcą (długość 46,2 km, Transprojekt Gdański, wartość blisko 2,5 mln zł) jak i w woj. mazowieckim na który lada dzień ma zostać wyłoniona najlepsza oferta (długość 43 km, wpłynęło pięć ofert, o wartości od 3,1 do 4,6 mln zł). Dalszym etapem będzie ogłoszenie przetargów w trybie projektuj i buduj na realizację inwestycji, czyli poszerzenie blisko 90 km autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu wykorzystując na ten cel szeroki pas dzielący jaki przewidziano na ten cel. Zakończenie inwestycji planowana jest na połowę 2025 r.
Jak argumentuej zarządca drogi poszerzenie autostrady A2 związane jest z rosnącym natężeniem ruchu oraz planowaną realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego w sąsiedztwie autostrady. Generalny Pomiar Ruchu wykonany w 2015 r. wykazał, że na odcinku Łódź Północ – Wiskitki wynosiło ok. 40 tys. pojazdów na dobę, Wiskitki - Grodzisk Maz. 45 tys. pojazdów na dobę, pomiędzy Grodziskiem Maz. a Pruszkowem wzrosło osiągając ok. 57 tys. pojazdów na dobę, natomiast na wlocie do Warszawy pomiędzy Pruszkowem a Konotopą liczba pojazdów sięgnęła ok. 75 tys. pojazdów na dobę. Przeprowadzony w 2017 r. pomiar ruchu na odcinku pomiędzy Wiskitkami a Grodziskiem Maz. wykazał wzrost o 13 tys. pojazdów na dobę w stosunku do danych z 2015 r. Dodatkowy pas ruchu pozwoli zwiększyć płynności a tym samym poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.