Opole, Tarnów, Płock, Elbląg, Nowy Sącz, Kalisz, Legnica, Koszalin, Gorzów Wielkopolski i Piła - to miasta z ponadprzeciętnym potencjałem inwestycyjnym dla sektora nowoczesnych usług biznesowych - wynika z badania przeprowadzonego dla resortu inwestycji i rozwoju.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaprezentowało w czwartek wyniki badań, które przeprowadził Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Związek ocenił dostępność zasobów kadrowych miast, jakich absolwentów kształcą uczelnie i jakie znają oni języki, dostępność powierzchni biurowej i inwestycyjnej oraz koszty pracy.
Do analizy wybrano miejscowości liczące od 20 do 130 tys. mieszkańców, w których funkcjonują państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe. W sumie oceniono 35 miast średniej wielkości pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej.
"Najwyżej ocenione miasta to: Opole, Tarnów, Płock, Elbląg, Nowy Sącz, Kalisz, Legnica, Koszalin, Gorzów Wielkopolski i Piła. Charakteryzują się one ponadprzeciętnym potencjałem inwestycyjnym dla sektora nowoczesnych usług biznesowych" - poinformowało MIR.
Resort podkreśla, że średnie miasta w Polsce mają potencjał do lokalizacji nowoczesnych usług dla biznesu, ale niezbędne jest kształcenie przyszłych kadr.
- Wchodząc naprzeciw potrzebom miast, z programu Wiedza Edukacja Rozwój przeznaczymy dla uczelni łącznie 100 mln zł na rozwój kadr dla sektora usług dla biznesu - przekazał na konferencji prasowej wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
Jak dodał, prowadzone są rozmowy z włodarzami średnich miast w kwestii tego, jak przyciągnąć biznes do tych miast.
- Mam nadzieję, że efekty działań, jakie resort podejmuje, będą widoczne w 2020 r. - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.