Ile kobiet pracuje w polskim górnictwie węgla kamiennego? - odpowiedź na to pytanie będzie można znaleźć w najnowszym numerze Trybuny Górniczej, która ukarze się w czwartek, 7 marca, a więc dzień przed Dniem Kobiet. Z tej właśnie okazji w najnowszym wydaniu poświęcimy uwagę piękniejszej stronie branży wydobywczej.
Przedstawimy Wiolettę Woźniczkę, która jest sztygarem w zakładzie mechanicznej przeróbki węgla w kopalni Wujek. W katowickim zakładzie pracuje już pięć lat.
W nowym numerze informujemy także w wynikach Polskiej Grupy Górniczej za 2018 r. oraz o umowie, którą największa spółka górnicza w Unii Europejskiej zawarła z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Projekt Geo-Metan ma m.in. zwiększyć bezpieczeństwo w kopalniach poprzez ujmowanie metanu przed eksploatacją węgla.
Zachęcamy także do lektury rozmowy z prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej Danielem Ozonem. Menedżer w rozmowie z red. Jackiem Madeją mówi m.in. o wynagrodzeniach, dywidendzie oraz o kombajnie urabiająco-kotwiącym, który ma trafić do kopalni Budryk.
- Projekcje analityków, z którymi współpracujemy, zakładają pewne spadki cen. myślę jednak, że 2019 również będzie dla nas dobrym rokiem – ocenia prezes JSW.
Za nami już XXVIII Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Nadszedł zatem czas podsumowań i refleksji. Z TG podzielił się nimi dr Jerzy Kicki, szef Komitetu Organizacyjnego SEP.
- Tegoroczna Szkoła zgromadziła rekordową liczbę uczestników – ponad 550 osób, które wzięły udział w trzynastu sesjach tematycznych: od rozpoznania złóż poczynając, na likwidacji kopalń kończąc, dwóch panelach dyskusyjnych oraz czterech warsztatach szkoleniowych. Wygłoszono ponad 120 referatów – mówi dr Kicki.
W nowym numerze przyglądamy się także nakładom jakie w PGG są przeznaczone na działania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Z roku na rok spółka wydaje na ten cel coraz więcej środków. Obecnie w skali roku na pracownika jest to ponad 18 tys. zł. Przypomnijmy, że w PGG zatrudnionych jest blisko 43 tys. osób.
W tym wydaniu TG dział Po Szychcie zdominował sport. W końcu w weekend odbyły się zawody branży górniczej w slalomie gigancie o Puchar Ministra Energii. Na stoku stacji narciarskiej Cieńków w tym roku zameldowało się 235 zawodników.
5 złotych medali, 2 srebrne i 1 brązowy w 9 startach – takim dorobkiem za 2018 r. może pochwalić się Łukasz Kubiak, mistrz sportów walki, górnik z kopalni Jankowice. Fighter na naszych łamach podsumowuje minione 12 miesięcy.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.