Osoby uprawnione, w tym głównie wdowy i sieroty po górnikach, złożyły nieco ponad 7 tys. wniosków o rekompensatę (wysokości 10 tys. zł) za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Tymczasem, jak wynika z wyliczeń resortu energii, należą się one niemal 24 tysiącom osób!
Spółki górnicze od czerwca będą wypłacać to finansowane z budżetu państwa świadczenie. Jak poinformował w Katowicach w poniedziałek, 25 lutego, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, liczba wniosków jest znacznie poniżej oczekiwań. Dlatego konieczne jest informowanie o możliwości wystąpienia o rekompensatę.
Wnioski o rekompensaty dla, jak się szacuje, ponad 24 tys. osób, są przyjmowane od 22 stycznia do 23 kwietnia. W przyszłym tygodniu, podczas specjalnej konferencji, resort energii chce podsumować przebieg akcji i zachęcić pozostałych uprawnionych do wypełnienia i złożenia dokumentów. Na razie, mimo że akcja jest na półmetku, złożyła je niespełna trzecia część uprawnionych.
- Jeśli ktoś zaspał, to chcielibyśmy przypomnieć mu o terminie - powiedział Tobiszowski. - Spodziewaliśmy się większej ilości wnioskujących już w pierwszym okresie przyjmowania dokumentów. Jeszcze są rezerwy, na pewno wniosków powinno być powyżej 10 tys. - ocenił.
Rok temu uprawnionym na mocy wcześniejszej ustawy wypłacono 200 tys. rekompensat. Obecnie ustawodawca wyznaczył trzymiesięczny termin, by wszyscy uprawnieni mogli zdążyć z dokumentami. Ustawa nie przewiduje możliwości składania wniosków po terminie - spóźnione wnioski nie będą rozpatrzone. To ostatnia szansa na uzyskanie rekompensaty.
Przysługują one m.in. wdowom, wdowcom i sierotom po górniku, emerycie lub renciście, mającym ustalone uprawnienie do renty rodzinnej, a także emerytom, emerytkom i rencistom pobierającym zamiast emerytury lub renty świadczenie korzystniejsze po współmałżonku, oraz osobom przebywającym na świadczeniach przedemerytalnych, mającym ustalone uprawnienie do świadczenia przedemerytalnego.
Wnioski są przyjmowane w 18 punktach, uruchomionych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębską Spółkę Węglową, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Skoro wdow jest 7 tys to skad wytrzasneliscie te 24 tys osob? 12 tys oszukanych emerytow 2015-17 czeka na sprawiedliwosc,zwlaszcza ci z KHW 2015 ktorym deputat zawieszono i nikt niczego nie podpisywal ODDAJCIE NAM TO CO PRAWNIE SIE NAM NALEZY KG PKT19
Panie Tobiszowski co z gornikami emerytami 2015-2018 oszukanych przez związki i zarzady 12tysgórników ,,,,, co powie Pan ze im się nie należy ,,,,skoro wdowy sieroty i kolejarz ma??????!!!!
Kiedy wypłacicie oszukanym emerytom?