Kolejny rekord w ruchu Zofiówka! Górnicy z oddziału GRP-2z, wykonując zadania w chodniku nadścianowym G-2 w pokładzie 416/3, osiągnęli postęp 442 m. Jest to wynik nienotowany w całej historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- Poprzednie, podobne wyniki, należały do załóg kopalń Knurów-Szczygłowice (404 m i 406 m) oraz Boryni - 410 m. To super wynik, ale z góry powiem, że nasza praca nie miała nic wspólnego z żadnymi wyścigami. Po prostu, ludzie pracowali tak, jak pozwalały na to warunki. Sprzyjało nam też górnicze szczęście i teraz możemy się już tylko cieszyć z tego spektakularnego sukcesu – mówi Łukasz Newe, nadsztygar górniczy, kierownik oddziału robót przygotowawczych GRP-2z w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.
Chodnik nadścianowy G-2 w pokładzie 416/3 udostępni kolejną ścianę. Pierwotnie zamierzano oddać ją do eksploatacji w grudniu br. Dziś już wiadomo, że dzięki ambitnej załodze stanie się to najprawdopodobniej już we wrześniu.
W rejonie, gdzie wykonywane były prace przy drążeniu chodnika, zagrożenia naturalne nie dają się tak bardzo we znaki, jak w innych częściach kopalni, mimo to IV kategoria zagrożenia metanowego towarzyszyła górnikom. Trzeba było zachować ostrożność.
- Pracowaliśmy na cztery zmiany. Owszem, na warunki geologiczno-górnicze w sumie nie mogliśmy specjalnie narzekać, ale i tak spotkaliśmy na drodze uskoki. Jeden większy i trzy mniejsze. Nie sprawiły nam większych kłopotów – dodaje Łukasz Newe.
Sprawny przebieg robót zapewniła także wentylacja lutniowa oraz montaż urządzeń, który wykonany został zgodnie z programem „Efektywność”, zakładającym wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań techniczno-technologicznych. Załoga została wyposażona w nowoczesny sprzęt: małą mechanizację, podajnik taśmowy i lutniociąg z zasobnikiem, zapewniający płynne prowadzenie prac w przodku. Świetnie też spisywał się kombajn R-2000 oraz zastosowane przenośniki taśmowe.
- Splot sprzyjających okoliczności spowodował, że wykonanie 525 m wyrobiska zajęło nam niewiele ponad miesiąc, zamiast pół roku. W górnictwie takie zdarzenia należą do rzadkości – przyznaje Tadeusz Maczuga, przodowy.
Obecnie trwają prace przy wykonywaniu przecinki ścianowej G-2. Począwszy od maja planuje się wykonywanie zbrojenia wyrobisk w tym rejonie. Zalegający tam węgiel typu 35.2A doskonale nadaje się do produkcji koksu metalurgicznego.
Górnicy z GRP-2z mają już za sobą dobre wyniki. W ubiegłym roku drążyli 1200 m wyrobiska z poziomu 1080, celem dotarcia do zaprojektowanej parceli w rejonie „G” ruchu Zofiówka. Mimo trudnych warunków udało się zabudować dziewięć odrzwi. To również swoisty rekord.
- Mamy bardzo odmłodzony oddział, więc tym bardziej należą się wszystkim słowa uznania – podsumowuje Wojciech Mazurek, kierownik robót górniczych przygotowawczych GG2z.
Naturalnie nie byłoby sukcesu bez dobrze zorganizowanej pracy, a odpowiadali za nią przodowi: Przemysław Buchta, Tadeusz Maczuga, Andrzej Parchański i Wojciech Wawryczko.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Za 200zl premi do głowy wali
Czy wam to czegoś nie przypomina? dla młodszych - był kiedyś taki gość jak Pstrowski. no to przecie czysta komuna!!!!
Sami na siebie bata kręcą ,tak jak ktoś powyżej napisał dziś rekord jutro norma, pozniej dostana jeszcze mniej ludzi i maja znow zrobic rekord i za psie pieniądze
Żelazo, drobnica (zamki, siatka,rozpory) zabudowa 5,6 osob + 2 os ciesielka Obudowa Łp 10/4/v32/36
Dzisiaj rekord jutro norma. Za miesiąc bez premii.
Pytanie w jakiej obudowie ilu chodziło do żelaza (obsługi)
Tak zadne wyscigi. Szkoda tylko ze chlopaki zostawali w tempertaurze a niektorzy nawet przybierali [...] ten rekord to jest czysty mobing mobing mobing zalogi za marne pieniadze
To właśnie był jeden wielki wyścig... Metry metry metry