Od 29 marca do 27 maja br. potrwa nabór wniosków gmin z woj. śląskiego o dotacje na likwidację niskiej emisji poprzez inwestycje w gminnych budynkach wielorodzinnych. To nowa dla nich możliwość, stworzona dzięki zmianie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Będzie to konkurs projektów w ramach tzw. poddziałania 1.7.1. POIiŚ z rozszerzonym - o gminy - katalogiem beneficjentów. O terminie naboru wniosków do konkursu poinformował w piątek, 1 marca, Związek Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego, który koordynuje wdrażanie tamtejszych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Chodzi o część tzw. działania 1.7. POIiŚ, czyli koordynowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach programu "kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej", z budżetem bliskim 1 mld zł. Program obejmuje subregion centralny woj. śląskiego
O rozszerzeniu katalogu beneficjentów poddziałania 1.7.1. - dzięki działaniom komitetu sterującego Programu dla Śląska, któremu przewodniczy wojewoda Jarosław Wieczorek - informował 15 lutego br. Śląski Urząd Wojewódzki. W piątek przedstawiciele Związku Subregionu Centralnego zaznaczyli m.in., że to jego przedstawiciele byli inicjatorem zmian.
"Zainicjowaliśmy działania zmierzające do zmiany w POIiŚ 2014-2020, bowiem dotychczasowy stopień wykorzystania dostępnej alokacji w ramach tego programu oscylował w granicach jedynie 40 proc." - wyjaśnił cytowany w komunikacie związku jego przewodniczący, prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.
"Tymczasem z wyników ankiety przeprowadzonej wśród członków Związku Subregionu Centralnego w czerwcu 2018 r. jasno wynikało, że potrzeby w zakresie termomodernizacji komunalnego zasobu mieszkaniowego są znacznie szersze" - wskazał Frankiewicz.
Z ankiety wynikało, że na obszarze subregionu centralnego termomodernizacji wymaga ponad 3 tys. budynków, a dla realizacji przygotowanych projektów potrzeba co najmniej podwojenia dostępnej alokacji ZIT (przeznaczonej na priorytet inwestycyjny 4c Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020, czyli wspieranie efektywności energetycznej).
"W związku z powyższym, zarząd Związku Subregionu Centralnego (...) 20 lipca 2018 r. wystosował oficjalne stanowisko, adresowane do dyrektorów departamentów programów infrastrukturalnych oraz regionalnych programów operacyjnych w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze, marszałka woj. śląskiego oraz prezesa WFOŚiGW w Katowicach" - wyliczył Frankiewicz.
W piśmie opisano proponowany przez zarząd związku ZIT zakres zmian w Programie Operacyjnym. Zaproponowany wariant dotyczył rozszerzenia katalogu beneficjentów poddziałania 1.7.1 o jednostki samorządu terytorialnego, z zastosowaniem bezzwrotnej dotacji jako podstawowego narzędzia finansowego dla inwestycji komunalnym budownictwie mieszkaniowym.
W piątek związek podał, że po decyzji o aktualizacji POIiŚ, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił 27 lutego br. konkurs projektów w ramach poddziałania 1.7.1. Wnioski o dofinansowanie w ramach naboru należy składać w terminie od 29 marca do 27 maja br. w formie papierowej lub poprzez Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.