EUR/PLN przełamał opór techniczny przy 4,31 i w najbliższym czasie może utrzymywać się w pobliżu 4,30 - uważają analitycy. SPW po przedstawieniu planu podaży na marzec mogą podążać za rynkami bazowymi.
- Poziom techniczny EUR/PLN to w tej chwili średnia ruchoma, którą przełamaliśmy przy 4,31 i znajdujemy się nieco poniżej tego poziomu. Eurozłoty w najbliższych tygodniach powinien pozostać dość blisko 4,30. Czwartkowe umocnienie złotego prawdopodobnie to ciągle wynik domykania krótkich pozycji na złotym, które były zajmowane na początku miesiąca, co było grą na osłabienie złotego i umocnienie forinta. Na początku miesiąca pojawiły się rekomendacje, że jeżeli na Węgrzech mogą pojawić się podwyżki stóp procentowych, a w Polsce nie wykluczano wprost obniżek, to należy zamiast złotego kupować forinta. Jednak przy poluzowaniu fiskalnym w Polsce nie ma mowy o obniżkach stóp procentowych - powiedział Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.
Jego zdaniem, czwartkowe dane makro z Polski prawdopodobnie nie miały większego znaczenia dla wyceny złotego.
- EUR/PLN powinien utrzymać się na poziomie 4,30 do końca kwartału. Technicznie kurs pozostaje w konsolidacji 4,27-4,35 i tu jest niewielkie pole do zmian - dodał.
Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2018 r. wzrósł o 4,9 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,1 proc. rdr w III kwartale - wynika z komunikatu GUS. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w IV kwartale rdr PKB wzrósł o 4,9 proc.
Z danych GUS wynika także, że inwestycje w IV kwartale wzrosły o 6,7 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,3 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4,8 proc. rdr.
Rynek długu
- Podaż na marzec wydaje się mniejsza niż rynek się spodziewał. Moim zdaniem podaż będzie wystarczająca, by polskie SPW podążały za rynkami bazowymi, a nie zwiększały spread do Bunda. Natomiast ciężko sobie wyobrazić, by ostatnie przesunięcie krzywej w górę zostało zniwelowane, ponieważ rynek raczej oczekuje, że złożone obietnice wyborcze zostaną zrealizowane - powiedział Mateusz Milewski, diler SPW mBanku.
MF planuje przeprowadzić 8 marca przetarg sprzedaży obligacji OK0521, PS0424, WZ0524, WZ0528 i DS1029 oraz innych obligacji typu WS albo IZ o wartości 3-5 mld zł - podano w komunikacie. Przetarg zamiany obligacji jest planowany na 21 marca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.