Za dwa tygodnie przedstawimy pakiet regulacji, który pozwoli ustanowić status prosumenta - czyli kogoś, kto kupuje energię i jednocześnie ją produkuje - zapowiedziała w czwartek, 28 lutego, w Kielcach minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Minister podczas otwarcia I Kongresu Ekologii Powietrza, mówiła o programie Energia Plus.
- Jestem przekonana, że ten program () pozwoli nie tylko dostarczać tanią energię, ale także odetchnąć wreszcie świeżym i czystym powietrzem w wielu miastach w Polsce - podkreśliła.
- Za dwa tygodnie na zespole międzyresortowym przedstawimy pakiet regulacji, który pozwoli ustanowić status prosumenta, czyli kogoś, kto kupuje energię i jednocześnie ją produkuje - mówiła minister.
Na późniejszej konferencji prasowej podała, że po międzyresortowych konsultacjach, prace legislacyjne nad pakietem na poziomie rządowym, będą mogły zakończy się pod koniec kwietnia.
Jak zaznaczyła minister, chodzi o to żeby jeszcze przed sezonem budowlanym, w kwietniu i w maju tego roku w Polsce "naprawdę zaczęła się rewolucja fotowoltaiczna".
- Jesteśmy o tym przekonani, mamy na to pełną zgodę polityczną, tak w rządzie i w parlamencie - dodała Emilewicz.
Minister wyjaśniała, że prosumentami będą mogły być, m.in. jednostki samorządu terytorialnego oraz małe i średnie firmy.
- Dzięki temu taki przedsiębiorca, czy podmiot samorządu - MOPS, szkoła, szpital - instalując instalację fotowoltaiczną na dachu () uzyska w szybkim tempie status prosumenta. Dzięki czemu będzie miał wyprodukowaną przez siebie energię, więc nie będzie jej musiał kupować z sieci, a po drugie - nadmiar wyprodukowanej energii będzie mógł do sieci oddać i w ten sposób uzyskać dodatkowe źródło przychodu. Bądź też obniżyć cenę energii, którą będzie musiał kupić wtedy, kiedy słońce nie będzie świecić - opisywała minister.
Dodała, że programowi jednocześnie będą towarzyszyły instrumenty kredytowe.
- Po pierwszej rozmowie z bankami wiemy, że ten atrakcyjny kredyt który banki przedstawią, gwarantowany instrumentami z Banku Gospodarstwa Krajowego, będzie "się spłacał" poprzez nadwyżkę wyprodukowanego prądu - zaznaczyła Emilewicz.
Emilewicz zwróciła uwagę, że to rząd Zjednoczonej Prawicy jako pierwszy przygotował program systemowej poprawy jakości powietrza w Polsce - wymieniła m. in. regulacje na które w 2014 r. zwracała uwagę Najwyższa Izba Kontroli, dotyczące standardów dla kotłów na paliwa stałe i standardów jakościowych dla paliw stałych. "Te dwie ważne regulacje, modelujące rynek, eliminujące z niego coś, co jest powodem niskiej emisji, czyli zanieczyszczenia powietrza, zostały już przez nas przygotowane" - wskazała.
Przypomniała także o programie "Czyste powietrze" wspierającym finansowanie termomodernizacji domów i wymianę źródeł ciepła oraz o programie umożliwiającym finansowanie termomodernizacji w najbardziej zanieczyszczonych miastach, do 100 tys. mieszkańców.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił, że w walce ze smogiem nie chodzi tylko o czyste powietrze, ale także o rozwój polskiej gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.