Zabierasz się za zeznanie podatkowe? Nie jesteś pewien czy dobrze interpretujesz przepisy? Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach i kierownik Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej, specjalnie dla portalu netTG.pl rozwiewa wszelkie wątpliwości,
- Największą od lat popularnością w zeznaniach podatkowych cieszy się niezmiennie tzw. ulga prorodzinna. Dzięki niej podatnicy, którzy mają na utrzymaniu dziecko niepełnoletnie lub uczące się, a które nie przekroczyło 25. roku życia, mogą odliczyć od podatku kwotę w wysokości 1.112,04 zł. Warto w tym miejscu wspomnieć o kilku warunkach, jakie muszą zostać spełnione, zarówno przez podatników, jak i dziecko – informuje rzecznik.
A zatem:
Wyjątek stanowi tutaj odliczanie dziecka niepełnosprawnego, któremu został przyznany zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub renta socjalna.
Jeśli podatnicy korzystają z odliczenia na dwójkę dzieci i więcej, to rodziców nie obowiązuje kryterium dochodowe.
Wysokość ulgi wzrasta w przypadku odliczania trójki dzieci. Ulga na trzecie dziecko wzrasta do kwoty 2.000,04, a na czwarte i każde kolejne do kwoty 2.700,00 zł.
W rocznym zeznaniu podatkowym możemy skorzystać z kilku możliwych odliczeń od dochodu.
Są to:
Istnieją również ulgi w ramach tzw. praw nabytych. Przykładem może być prawo do odliczenia przez podatników wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego, który został udzielony w latach 2002-2006. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują zakończenie możliwości odliczania spłaty takich odsetek z dniem 31 grudnia 2027.
Korzystając z ulg i odliczeń należy pamiętać, że wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów, które potwierdzają ich poniesienie. Mogą to być faktury, rachunki, dowody wpłaty na poczcie lub potwierdzenia przelewu bankowego, o ile wynika z nich kto, kiedy, komu, ile oraz za co zapłacił.
- Należy również pamiętać, że urząd skarbowy w ramach czynności sprawdzających może od nas zażądać dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z danej ulgi. Odliczenie ulgi, która nam nie przysługuje może spowodować, że podatnik zostanie poproszony o złożenie korekty, co skutkować będzie zwrotem niesłusznie wypłaconej nadpłaty wraz z ustawowymi odsetkami – przypomina Michał Kasprzak.
W przypadku wątpliwości, czy dane odliczenie przysługuje, można zapoznać się z broszurami informacyjnymi Ministerstwa Finansów dostępnymi na stronie www.podatki.gov.pl lub skontaktować się z Krajową Informacją Skarbową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.