Czyste bezchmurne niebo, pełne słońce, bardzo słaby wiatr, wiejący z prędkością zaledwie 1,8 m/s i ciepło, z temperaturą dochodzącą do 5,5 stopani Celsjusza w ciągu dnia - oto lokalna prognoza pogody na nadchodzącą sobotę w Wiśle Malince, gdzie właśnie 2 marca, w Stacji Narciarskiej Cieńków rozegrane zostaną największe doroczne zawody narciarskie górników.
O najważniejsze trofeum - Puchar Ministra Energii zmierzą się w zjeździe na cieńkowskim stoku górnicy kopalń, zakładów i firm okołogórniczych - reprezentanci całej polskiej branży górniczej. W zeszłem roku laur dla najlepszej drużyny zabrali ze sobą górnicy z kopalni ROW w Polskiej Grupie Górniczej (a zawodnicy tej spółki obsadzili też trzecie miejsce na podium, ustępując drugiego kolegom z kopalni Knurów-Szczygłowice z Jastrzębskiej Spółki Węglowej).
Organizatorzy górniczych zawodów narciarskich w slalomie gigancie z Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej, która jest gospodarzem stacji w Cieńkowie, podkreślają, że na stokach panują obecnie idealne warunki do zjazdów i rekreacji. Lekkie przymrozki w ostatnich dniach wykorzystano do dośnieżania agregatami, które najwydajniej pracują przy niskich temperaturach powietrza. Wprawdzie z powodu ocieplenia nocami w czwartek i piątek temperatura ma być dodatnia (na pozimoie kilku stopni powyżej zera), to jednak w sobotę nocą ponownie pojawi się lekki mrozik (minus 3,5 stopnia Celsjusza), który pomoże armatkom śniegowym.
Stoki pokrywa warstwa śniegu o grubości od kilkudziesięciu do nawet 120 centymetrów. Trasy (w stacji czynnych jest ich codziennie siedem przy sześciu pracujących wyciągach narciarskich) zostały doskonale przygotowane do sobotniego narciarskiego szaleństwa.
Przypomnijmny, że do III Zawodów Narciarskich Branży Górniczej w Slalomie Gigancie o Puchar Ministra Energii stanąć mogą pracownicy kopalń oraz spółek powiązanych z branżą górniczą oraz rodziny i - oczywiście - emeryci górniczy (którzy w swej kategorii wiekowej często mogą zawstydzić uzyskanymi czasami zjazdów dużo młodszych kolegów). Dla zawodników klasyfikowanych w punktowanej rywalizacji drużynowej o puchar przewidziano 4 kategorie (trzy męska i jedną kobiecą). 7 kategorii utworzonych zostanie na starcie zawodów dla rodzin górników i seniorów. W każdej z grup może startować najwyżej dwóch pracowników reprezentujących daną kopalnię, zakład lub spółkę. Drużyna musi liczyć co najmniej pięciu zawodników (w innym przypadku nie będzie brana pod uwagę w klasyfikacji).
Ze szczegółowym regulaminem rywalizacji zapoznać można się w pliku, który zamieszczamy poniżej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK