Szkoła Eksploatacji Podziemnej to główny temat nowego wydania Trybuny Górniczej, które do rąk Czytelników trafi w najbliższy czwartek, 28 lutego. Na konferencji, która odbyła się w Krakowie, poznaliśmy m.in. najbezpieczniejsze kopalnie oraz triumfatorów Turnieju Wiedzy Górniczej, któremu patronują redakcje Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl Gospodarka - Ludzie. Podpisano tam także porozumienie pomiędzy spółkami wydobywczymi. O tym także w nowym numerze.
Przypominamy również o tragedii, która w ubiegłym tygodniu miała miejsce w kopalni Murcki-Staszic. Zginęło tam dwóch pracowników wentylacji. Znaleziono ich w rejonie, w którym nie powinni przebywać. Sprawę bada Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach oraz Prokuratura Rejonowa Katowice-Wschód.
Informujemy także o postępie prac nad Zakładowym Zbiorowym Układem Pracy w Polskiej Grupie Górniczej. Możliwe jest, że zostanie on wypracowany w tym roku. O tym jakie ma on znaczenie dla spółki i jej pracowników piszemy w nowym numerze TG.
Nie zabraknie również informacji prosto z kopalń. Przedstawiamy m.in. rekordowy oddział z ruchu Zofiówka. Górnicy z GRP-2z, wykonując zadania w chodniku nadścianowym G-2 w pokładzie 416/3, osiągnęli postęp 442 m. Jest to wynik nienotowany w całej historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Trybuna Górnicza to ciekawe rozmowy. W najnowszym numerze swoimi spostrzeżeniami dzielą się m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz prezes Forum Energii dr Joanna Maćkowiak-Pandera. Wiceszef resortu energii odnosi się m.in. do planów likwidacji kopalń, które przedstawiła partia Wiosna.
- Zawsze zadaję sobie pytanie - czemu niektórzy, gdy chcą zaistnieć, mówią, że zamkną kopalnie. W polskiej gospodarce i w polskiej energetyce będziemy potrzebować węgla jeszcze przez kilkadziesiąt lat i to nie dlatego, że tak mówi Grzegorz Tobiszowski. Po prostu takie są realia i uwarunkowania - stwierdza wiceminister.
Natomiast dr Maćkowiak-Pandera zauważa, że OZE i energetyka węglowa mogą się uzupełniać.
- Do tego potrzebna jest jednak poprawa elastyczności systemu energetycznego - m.in. jednostek węglowych. Bardzo dobre doświadczenia w tej kwestii mają Duńczycy i Chińczycy. Problem polega na tym, że elastyczność nie jest teraz wynagradzana przez rynek energii, dlatego nie opłaca się modernizować bloków węglowych pod kątem poprawy elastyczności - stwierdza ekspertka.
W nowym numerze przypominay także o skłądanie wnioskówo rekompensatę za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Według wyliczeń resortu energii uprawnionych do niej są 24 tys. osób. Wniosków wpłynęło na razie 7 tys.
W dziale Po szychcie przedstawiamy natomiast wojownika z Halemby. Tomasz Paszek jest pracownikiem działu wentylacji w rudzkim zakładzie. Po pracy jest instruktorem brazylijskiego jiu-jitsu. Na swoim koncie ma tytuły Mistrza Polski. Jego największym osiągnięciem jest tytuł wicemistrza Starego Kontynentu.
Przypominamy także historię górniczego „Oxfordu”. Tak bowiem nazywano zasadniczą szkołę górniczą w Sosnowcu.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.