Naukowcy z kilku europejskich krajów wspólnie zbadają możliwości wykorzystania gazu hutniczego ze źródeł węglowych oraz wodoru do otrzymywania metanu i metanolu. W zaplanowanym na blisko trzy lata projekcie uczestniczy Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach.
Obecnie większość produkowanego w świecie metanolu powstaje w wyniku syntezy z gazu syntezowego, wytwarzanego z paliw kopalnych. Projekt, w którym oprócz GIG uczestniczą instytucje naukowe oraz firmy z Austrii, Niemiec, Włoch i Grecji, ma wypracować nowe rozwiązanie, integrujące przemysł energetyczny, hutniczy i chemiczny.
- W projekcie główna uwaga skierowana jest na opracowanie koncepcji reaktorów, w których będzie możliwe otrzymywanie metanu i metanolu na drodze modyfikacji gazu uzyskanego ze źródeł węglowych - wyjaśniła w środę PAP rzeczniczka GIG dr Sylwia Jarosławska-Sobór.
Realizowany do 2021 roku projekt o akronimie i3upgrade jest zatytułowany "Zintegrowane i inteligentne wykorzystanie źródeł węglowych w przemyśle hutniczym z zastosowaniem wodoru". Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków unijnego Funduszu Badawczego Węgla i Stali.
Głównym zadaniem naukowców jest, m.in. określenie, w jaki sposób gaz z procesu hutniczego ma zostać przetworzony, oraz jakie są możliwości zintegrowania procesów metanizacji i syntezy metanolu. Badanie procesu metanizacji prowadzone będzie najpierw w specjalnie opracowanym reaktorze, a następnie w odniesieniu do skali przemysłowej, dzięki zastosowanym symulacjom komputerowym.
- W oparciu o otrzymane wyniki zaprojektowany zostanie reaktor do syntezy metanolu w przemysłowej skali pilotażowej, testowany w austriackim zakładzie metalurgicznym Voestalpine Stahl - powiedziała rzeczniczka GIG.
Ważnym efektem ekologicznym projektu ma być ograniczenie wielkości emisji dwutlenku węgla w przemyśle hutniczym, poprzez dodanie do systemu technologicznego odnawialnego wodoru. Umożliwi to reagowanie na zmiany cen energii oraz może pomóc w optymalizacji wydajności i ekonomiki produkcji stali.
- Z kolei wykorzystanie zaawansowanych technik kontroli i modelowania, opartych na najnowszych algorytmach uczenia maszynowego, pozwoli na optymalizację schematu sterowania procesami przemysłowymi - dodała dr Jarosławska-Sobór.
Integracja - w ramach nowych rozwiązań - przemysłu energetycznego, hutniczego i chemicznego, mogłaby zwiększyć potencjał rynkowy europejskich węgli i przyczynić się do ulepszenia stopnia konwersji źródeł węglowych w przemyśle hutniczym - wskazują realizatorzy przedsięwzięcia.
Oprócz Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, w skład konsorcjum realizującego projekt wchodzą: niemiecki uniwersytet Friedrich-Alexander-Universitaet Erlangen-Nuernberg, a także trzech partnerów austriackich: Voestalpine Stahl Gmbh, Centrum hutnicze K1-MET Gmbh i uniwersytet Mountanuniversitat Leoben, a ponadto centrum rozwojowe Air Liquide Forschung und Entwicklung Gmbh z Niemiec, włoska szkoła wyższa Scuol Superiore di Studi Universitari e di Perfezionamento Sant'Anna oraz centrum badawcze CERTH z Grecji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.