Problemy w finansowaniem zewnętrznym, nieprzychylność instytucji finansowych dla węgla kamiennego, konieczność inwestowania za własne środki – to były główne tematy poruszane podczas panelu pt. Strategie przedsiębiorstw górniczych, w którym wzięli udział szefowie najważniejszych spółek wydobywczych. Ta część Szkoły Eksploatacji Podziemnej 2019 odbyła się we wtorek, 26 lutego, w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.
Alina Wołoszyn, ekspert KPMG, podkreśliła, że sektor bankowy nie jest optymistycznie nastawiony do sektora węgla kamiennego.
- To wynika z negatywnego postrzegania tego sektora w Europie i poza nią. Spojrzenie instytucji bankowych z USA i Chin jest już podobne. W finansowaniu węgla zaszła diametralna zmiana na gorsze. Za wyjątkiem banków należących do Skarbu Państwa większość instytucji mówi „nie” lub zgadza się na współfinansowanie w bardzo ograniczonych kwotach. Nie chodzi tu tylko o finansowanie inwestycji, ale też bieżącej działalności. Problemy zaczynają mieć również firmy okołogórnicze. Takie są fakty – mówiła Alina Wołoszyn.
Zdaniem ekspertki branża powinna dążyć do samowystarczalności.
Artur Wasil, prezes LW Bogdanka podkreślił, że spółka, którą kieruje, pracuje obecnie nad aktualizacją strategii. W najbliższych latach zaplanowano inwestycje wartości 4 mld zł, ale nie spodziewano się tak wysokiego wzrostu kosztów, z jakim mamy obecnie do czynienia.
- W perspektywie mamy budowę dwóch szybów. Staramy się odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto inwestować, w którym kierunku iść w sytuacji, kiedy możemy nie pozyskać finansowania zewnętrznego – wyjaśniał prezes Wasil.
Podkreślił, że spółka prowadzi analizy: czy jest w stanie konkurować z rosyjskim węglem, czyli rynkiem, na którym nie obowiązują żadne zasady.
- Sprawdzamy, co by było, jeśli zainwestujemy i co będzie w sytuacji, kiedy z tych inwestycji zrezygnujemy. Poszukujemy optymalizacji kosztów i to jest ścieżka, którą podążymy bez względu na decyzje, jakie zapadną – mówił Artur Wasil.
Z kolei Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, podkreślił jak wiele energii i wysiłku potrzeba, aby pokazać, że węgiel koksowy jest niezbędny do produkcji stali, wiatraków, silników Tesli.
Zarządzający Polską Grupą Górniczą, KGHM Miedź i Tauron Wydobycie opowiadali o planach spółek na przyszłość, strategiach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.