Największy wpływ na notowania złotego w przyszłym tygodniu (od 18 lutego) będą miały wskaźniki koniunktury z europejskiej gospodarki, szczególnie z Niemiec - oceniają ekonomiści. Dodają, że obecne wyceny polskich obligacji są wysokie, a dla krajowego rynku długu najważniejsza będzie czwartkowa aukcja zamiany.
- Wahania kursu EUR/PLN są w piątek niewielkie. Para odbiła po słabszym tygodniu - powiedział Jakub Rybacki, ekonomista ING Banku Śląskiego.
- Najważniejsze publikacje w przyszłym tygodniu to dane z krajowego przemysłu oraz indeksy PMI dla gospodarki strefy euro, a zwłaszcza Niemiec. Jeśli negatywny obraz perspektyw dla gospodarki utrzyma się, to złoty pozostanie na podwyższonych poziomach, a jeśli odczyty pozytywnie zaskoczą, to złoty może się umocnić - dodał.
W środę GUS poda styczniowe dane o produkcji przemysłowej. Konsensus PAP Biznes zakłada, że wskaźnik wyniósł 4,0 proc. rdr wobec 2,8 proc. w grudniu.
W czwartek inwestorzy poznają wstępne odczyty PMI dla przemysłu i usług m.in. we Francji, Niemczech i strefie euro.
W ocenie Kamila Maliszewskiego, analityka DM mBanku na notowania EUR/PLN mogą także wpływać wskaźniki wyprzedzające dla niemieckiej gospodarki. Indeks ZEW zostanie opublikowany we wtorek, a indeks Ifo w piątek.
- Pokażą one, czy niemiecka gospodarka jest na progu spowolnienia, czy jest to początek czegoś głębszego - powiedział.
- Kurs EUR/PLN powinien pozostać w przedziale 4,30-4,35 - dodał.
GUS podał w piątek, że inflacja spadła w styczniu do 0,9 proc. rdr z 1,1 proc. w grudniu. W komentarzach do danych ekonomiści podkreślali, że opublikowane w piątek dane GUS są "szczątkowe", wskazują jednak na zaskakujący wzrost inflacji bazowej. Przewidują oni, że CPI w lutym i marcu wzrośnie, nawet do 2,0 proc. rdr.
Złoty osłabił się w tym tygodniu o 0,4 proc. wobec euro i o 0,9 proc. do dolara.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.