Na regularnych liniach pojadą żółte autobusowy, na liniach specjalnych - fukcjowe, tramwaje pozostaną czerwone, a trolejbusy będą żółto-zielone. To paleta barw dla pojazdów kursujących pod szyldem Zarządu Transportu Metropolitalnego, który chce ujednolicić kolory pojazdów. Razem z logo ZTM na pojazdach pojawi się też logo GZM, metropolitalny piktogram danego miasta oraz logo operatora.
Ujednolicenie kolorystyki zajmie kilka lat. Pojazdy bowiem nie będą specjalnie przemalowywane, a barwy będą zmieniane podczas nowych przetargów na obsługę danych linii - zaznacza Kamila Rożnowska, rzeczniczka GZM.
- Wspólnie postawiliśmy na żółty kolor, który jest klasyczny i uniwersalny - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o decyzji w sprawie ustalenia jednolitych kolorów pojazdów kursujących pod szyldem ZTM.
Żółty będzie przeznaczony dla regularnych linii autobusowych; fuksja - dla linii specjalnych, czyli np. autobusach na lotnisko; tramwaje pozostaną czerwone, a trolejbusy będą żółto-zielone.
- Rewolucyjne jest to, że po raz pierwszy pojazdy kursujące w aglomeracji będą mieć wspólną i jednolitą identyfikacje wizualną – podkreśla Kazimierz Karolczak.
Zmiany te potrwają kilka lat. Metropolia bowiem nie planuje specjalnego przemalowywania pojazdów, ponieważ wiąże się to ze zbyt wysokimi kosztami. Samych autobusów każdego dnia wyjeżdża na ulice naszych miast ponad tysiąc. Wspólna identyfikacja pojazdów będzie wprowadzana podczas nowych przetargów na obsługę danej linii – wskazana kolorystyka będzie jednym z warunków zamówienia.
Teraz w żółtych barwach jeżdżą autobusy PKM Gliwice i PKM Katowice, jednak i one będą wymagały zmiany kolorów, aby odcień ten był zgodny z identyfikacją wizualną Zarządu Transportu Metropolitalnego.
Dodatkowo na pojazdach pojawią się identyfikacje wizualne Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Zarządu Transportu Metropolitalnego.
Logo GZM znajdzie się w przedniej części burty pojazdu, po obu bokach. Na autobusach i trolejbusach będzie ono w kolorze fuksji, natomiast na tramwajach w kolorze żółtym.
Logo ZTM z kolei będzie tożsame z kolorem pojazdu i zostanie umieszczone na bocznych szybach.
Z kolei autobusy będące własnością przedsiębiorstw komunikacji miejskiej mogą mieć naklejony symbol miasta, który znajdowałby się nad pierwszymi drzwiami. Znak ten musi być zgodny z piktogramami zamieszczonymi w systemie identyfikacji wizualnej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Na planszach poniżej prezentujemy wzory barw ustalone dla poszczególnych typów pojazdów w ZTM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK