Eurozłoty pozostanie w przedziale 4,33-4,34 do końca tygodnia, po tym jak kurs pary testował najwyższe poziomy od października ubiegłego roku - ocenił w czwartek, 14 lutego, Marcin Sulewski, ekonomista Santander BP. Dodał, że rentowności polskich obligacji mogą spadać, a wsparciem dla krajowego długu mogą być dane o inflacji.
- Kurs EUR/PLN w ostatnim czasie mocno wzrósł i w czwartek testował 4,34, czyli najwyższy poziom od października. Po danych z USA dolar się osłabił i to przesądziło, że złoty się ustabilizował, nie traci do euro i trochę odrabia do dolar - powiedział Sulewski.
- Piątkowe dane o inflacji, naszym zdaniem, nie będą wspierały złotego - prognozujemy niższy odczyt od konsensusu. Spodziewam się, że do końca tygodnia EUR/PLN pozostanie między 4,33-4,34 - dodał.
W USA zanotowano najwyższy od września 2009 r. miesięczny spadek sprzedaży detalicznej. Wskaźnik w grudniu 2018 r. spadł o 1,2 proc. mdm - podał Departamentu Handlu. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. mdm.
Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 4 tys. do 239 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 225 tys.
W piątek, 15 lutego, GUS opublikuje styczniowy odczyt inflacji. Konsensus PAP zakłada, że wskaźnik spadł do 0,9 proc. rdr z 1,1 proc. w grudniu.
Rynek długu
- Polskie obligacje korzystają z umocnienia na rynkach bazowych po danych z USA. Krajowa 10-latka testuje tegoroczne minima ze stycznia około 2,70 proc. Gdyby udało się ten poziom przebić, to byłby to sygnał, że polskie papiery mogłyby się jeszcze umacniać - powiedział Sulewski.
- Niższa od oczekiwań inflacja wsparłaby dług z krótkiego końca, a jeśli zaskoczenie byłoby znaczące, to mogłyby na tym skorzystać także dłuższe papiery - dodał.
GUS podał w czwartek w szacunku flash, że w IV kwartale 2018 r. PKB Polski wzrósł o 4,9 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 5,1 proc. rdr w III kw. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w IV kwartale 2018 r. PKB wzrósł o 4,8 proc. rdr.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.