Piątkowa sesja, 8 lutego, na Wall Street przyniosła małe zmiany głównych indeksów w ślad za rosnącymi obawami, że przed 1 marca nie uda się osiągnąć porozumienia w negocjacjach między USA a Chinami. Dla amerykańskich giełd był to jednak najgorszy tydzień od grudnia zeszłego roku.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,25 proc., do 25.106,33 kt.
S&P 500 wzrósł 0,07 proc. i wyniósł 2.707,88 pkt.
Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,14 proc. do 7.298,20 pkt.
Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że nie spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem przed 1 marca.
W poniedziałek przedstawiciel ds. handlu USA Robert Lighthizer i sekretarz skarbu Steven Mnuchin udają się do Pekinu na kolejną rundę negocjacji handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata.
Stany Zjednoczone ostrzegają też, że zastosują środki w stosunku do każdego zachodniego kraju, który pozwala na wykorzystywanie chińskiej infrastruktury, m.in. takich firm jak Huawei Technologies Co., w istotnych projektach.
Inwestorzy niepokoją się także rozszerzenia wojny celnej na Europę. W połowie zeszłego roku zostało zawarte zawieszenie broni między Brukselą a Waszyngtonem, lecz od tego czasu nie odbyły się żadne nowe rozmowy nt. handlu.
Ambasador USA przy UE Gordon Sondland powiedział w czwartkowym wywiadzie, że "dobra wola i wzajemne zrozumienie, które towarzyszyły porozumieniu z 25 lipca 2018 r. nie znalazły przedłużenia w dalszych rozmowach".
Agencja Reutera podała w piątek, że USA mogą wyłączyć Indie z umowy, w ramach której obowiązują zerowe cła na 5,6 mld USD eksportu do Stanów Zjednoczonych, w związku z pogłębiającym się sporem ws. polityki handlowej i inwestycyjnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.