Kurs walut euro - złoty wrócił do wąskiej konsolidacji, po krótkotrwałym wybiciu w dół, w poniedziałek, 4 lutego. Zdaniem analityków - sytuacja techniczna kursu nie uległa zmianie. Ekonomiści nie spodziewają się, by środowe posiedzenie RPP wpłynęło na notowania złotego, stabilny powinien także pozostać krajowy rynek długu.
"Wąska konsolidacja, jaka trwała od grudnia w przedziale 4,2737-4,3058 w ubiegłym tygodniu została dołem wybita, a kurs równie szybko do niej powrócił, co nadal nie zmienia układu sił. Ponadto patrząc na wykres można dostrzec zewnętrzną długoterminową konsolidację w przedziale 4,2550-4,3428, która nadal obowiązuje" - napisali analitycy BM Alior Banku.
Ekonomiści Erste nie spodziewają się, by posiedzenie RPP w środę mogło wpłynąć na notowania złotego.
"W tym tygodniu jest mało prawdopodobne, by posiedzenie RPP mogło wpłynąć na rynek walutowy, gdyż brak zmian w polityce pieniężnej jest szeroko oczekiwany" - napisali w poniedziałkowym raporcie.
W środę, 6 lutego decyzję w sprawie stóp proc. ogłosi Rada Polityki Pieniężnej, odbędzie się także konferencja z udziałem prezesa NBP Adama Glapińskiego. Po styczniowym posiedzeniu Glapiński ocenił, że stopy proc. mogą pozostać na obecnym poziomie do końca kadencji Rady, czyli do 2022 r.
Stabilizacji stóp procentowych w Polsce do końca 2020 r. spodziewa się 12 z 20 ankietowanych przez PAP Biznes ośrodków analitycznych - wynika z lutowego konsensusu.
Rynek długu
"Nie spodziewamy się większych zmian w wycenie obligacji w tym tygodniu. Czynnikiem stabilizującym notowania powinno być uspokojenie sytuacji zewnętrznej z uwagi na brak istotnych danych makroekonomicznych oraz oczekiwanie na wynik czwartkowego przetargu MF" - napisali w raporcie ekonomiści Millennium.
"Wpływu na SPW nie będzie miało lutowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które z wysokim prawdopodobieństwem zakończy się utrzymaniem obecnej retoryki. W rezultacie spodziewamy się, iż dochodowość 10-latki koncentrować się będzie wokół bariery 2,75 proc." - dodali.
Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić w czwartek, 7 lutego przetarg sprzedaży o wartości 3-6 mld zł, a szczegóły podaży na tę aukcję zostaną podane we wtorek. Na 21 lutego planowany jest przetarg zamiany.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.