Prawie 2 mln metrów kwadratowych powierzchni magazynowej powstaje obecnie w Polsce. Najwięcej - blisko jedna czwarta powierzchni wszystkich nowych magazynów - jest w budowie na Górnym Śląsku - wynika z najnowszego raportu CBRE poświęconego polskiemu rynkowi logistycznemu.
CBRE to największa na świecie firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych. Według jej analiz, w ubiegłym roku w Polsce przybyło niemal 2,2 mln m kw. powierzchni magazynowej, a łącznie magazyny zajmują już 15,7 mln m kw. - dwa razy więcej niż w Czechach i sześć razy tyle co np. na Słowacji.
- Na koniec minionego roku wzrost powierzchni magazynowej zbliżył się do rekordowego poziomu z 2017 r. (...). Wszystko wskazuje na to, że takie tempo wzrostu utrzyma się w najbliższych miesiącach - czytamy w przedstawionym w środę opracowaniu.
Obecnie w całej Polsce w budowie jest prawie 2 mln m kw. powierzchni magazynowej. Najwięcej na Górnym Śląsku (488 tys. m kw.), w Polsce Centralnej (295 tys. m kw.), w Polsce Wschodniej (258 tys. m kw) i w rejonie Wrocławia (215 tys. m kw.) Większość jest już objęta umowami najmu; jedynie jedna trzecia jest budowana bez takich umów. Analizy rynku wskazują, że większość nowej powierzchni zostanie zajęta przez firmy z branż handlu elektronicznego i logistyki, a także z sektora automotive.
- Rynek magazynowy nie przestaje rozwijać się w stabilnym, ale szybkim tempie. W minionym roku w utrzymaniu tego tempa nie przeszkodziły nawet wyższe koszty budowy i siły roboczej. Widzimy, że deweloperzy magazynowi są mocno zainteresowani nawet działkami w mniejszych miejscowościach, takich z 100-200 tysiącami mieszkańców, na przykład na północy kraju czy w rejonie Poznania - oceniła, cytowana w komunikacie prasowym, szefowa działu powierzchni magazynowych i logistyki CBRE Beata Hryniewska.
Jej zdaniem wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie rynek będzie rozwijał się w podobnym tempie, napędzany głównie przez wzmacniającą się branżę e-commerce. Mimo dużego przyrostu nowej przestrzeni magazynowej zapotrzebowanie na nią nie maleje, a poziom pustostanów jest na niskim poziomie ok. 5 proc. Największy - w Warszawie, gdzie niewynajętych jest ok. 9 proc. magazynów. Wolnej przestrzeni logistycznej brakuje natomiast w Polsce Zachodniej, gdzie jej dostępność jest bliska zeru.
W ubiegłym roku do użytku oddano w Polsce prawie 2,2 mln m kw. nowych magazynów. Przyczyniło się do tego m.in. udostępnienie najemcom dużych inwestycji, jak m.in. Hillwood BTS Zalando Głuchów, Panattoni Park Stryków III, kolejnych etapów Central European Logistics Hub oraz pierwszej części centrum dystrybucyjnego Leroy Merlin w Piątku.
Z analiz wynika, że w ub. roku rynek rozwijał się w szybkim tempie we wszystkich regionach; najbardziej wyróżniła się Polska centralna, gdzie deweloperzy oddali do użytku ponad 730 tys. m kw. powierzchni magazynowej. Przybywa m.in. magazynów w centrach miast, przeznaczonych dla sektora handlu elektronicznego - projekty tego typu powstały lub powstają w największych ośrodkach magazynowych w Polsce: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Szczecinie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.