Ponad 850 wniosków o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla przyjęła dotąd Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Wnioski o świadczenie, przysługujące na podstawie specjalnej ustawy grupie ponad 24 tys. osób, są przyjmowane od 22 stycznia.
- Od dnia wejścia ustawy w życie przyjęliśmy ponad 850 wniosków. W punktach ich przyjmowania jest spokojnie - osoby uprawnione często najpierw zasięgają informacji, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, lub przychodzą, by pobierać sam druk wniosku wraz z oświadczeniem - powiedział w środę, 30 stycznia, rzecznik SRK Wojciech Jaros, przypominając, że osoby uprawnione mają czas na złożenie wniosków do 23 kwietnia.
- Liczba uprawnionych do rekompensaty jest obecnie dziesięciokrotnie mniejsza niż w przypadku podobnej ustawy z roku 2017 r., a ustawodawca wyznaczył odpowiednio długi termin, by wszyscy uprawnieni mogli spokojnie złożyć wniosek; czasu powinno wystarczyć - ocenił rzecznik.
Trzymiesięczny okres przyjmowania wniosków ma pozwolić m.in. na to, by osoby uprawnione zdążyły otrzymać wymagane przy składaniu wniosków zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy inne dokumenty.
- Na przykład osoby, które pierwotnie - chcąc uzyskać wypłatę rekompensaty - złożyły pozew do sądu, muszą do wniosku dołączyć kserokopię wyroku umarzającego sprawę sądową - wyjaśnił Jaros.
Gdy wniosek o wypłatę rekompensaty okaże się niekompletny (tzn. gdy nie zostaną dołączone potrzebne dokumenty lub będzie brakowało wymaganych danych), przedsiębiorstwo wypłacające świadczenie musi "niezwłocznie" wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia braków w ciągu 14 dni.
- Dlatego lepiej poczekać na skompletowanie dokumentów potwierdzających uprawnienie do rekompensaty i dopiero wtedy złożyć wniosek. Najważniejsze, aby zdążyć do 23 kwietnia, który jest ostatnim dniem przyjmowania wniosków - radzi rzecznik SRK. Ustawa nie przewiduje możliwości składania wniosków po terminie - spóźnione wnioski nie będą rozpatrzone.
Osoby zainteresowane otrzymaniem rekompensat mogą dzwonić na infolinię SRK (tel. 32 757 45 54), gdzie można uzyskać wszystkie informacje o warunkach otrzymania świadczenia. Pytania można kierować także na www.rekompensaty@srk.com.pl.
- Infolinia pracuje przez dziesięć godzin dziennie i jest obsługiwana przez pięć stanowisk. Średnio jedna rozmowa trwa 5 minut, bywają dłuższe - rekord to ponad pół godziny. Zdarza się również, że panie obsługujące infolinię muszą przekazać telefon do osób zajmujących się już weryfikacją wniosków. Mają one większą wiedzę dotyczącą zasad i uprawnień do deputatów węglowych w poszczególnych kopalniach - poinformował Wojciech Jaros.
Pracownicy SRK rozpoczęli też weryfikację zaległych i opóźnionych wniosków o rekompensaty, złożonych na podstawie ustawy z 2017 r.
- Jest to możliwe w wypadku wniosków, które zostały złożone osobiście w SRK lub przesyłane pocztą. Wniosków takich trzeba zweryfikować około 700 - podał rzecznik.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Znowu dzielenie ludzi na gorszych i lepszych. Dlaczego znowu pominięto byłych pracowników KHW, w czy są gorsi od innych panowie posłowie. Gdzie śląscy posłowie,czy tak bronicie interesów swoich wyborców. Wybory już nie długo.
Gdzie jest mój deputat zwąchole .emeryt 2017