O godz. 17.17 służby prasowe KGHM Polska Miedź podały we wpisie na Twitterze, że liczba poszukiwanych górników zmalała do dziewięciu. W kopalni Rudna Główna w Polkowicach trwa akcja poszukiwawcza po silnym wstrząsie, który wystąpił trzy godziny wcześniej, we wtorek, 29 stycznia.
Dziś o g. 13.53 w ZG Rudna na oddziale G2 doszło do wstrząsu o energii 9,8 x 107 J na głębokości 770 m. W rejonie zagrożenia przebywało 32 osoby, w tej chwili 9 jest poszukiwanych. 7 pracowników zostało odwiezionych do szpitali na badania profilaktyczne. Trwa akcja ratownicza.
Przypomnijmny, że według wcześniejszych informacji, pod ziemią pracowało w momencie wstrząsu 32 górników, a podczas liczenia ewakuowanej załogi brak było 10 osób. Przed godz. 17 Anna Osadczuk z Departamentu Komunikacji ujawniła w komunikacie, że trwają poszukiwania aż 14 pracowników. Obecnie doprecyzowano, że pod ziemią ratownicy poszukują 9 górników.
"Siedmiu pracowników zostało odwiezionych do szpitali na badania profilaktyczne. Trwa akcja ratownicza, w której bierze udział 11 zastępów ratowników z Jednostki Ratownictwa Górniczo–Hutniczego KGHM" - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe Polskiej Miedzi.
Czytaj więcej: KGHM - dziesięciu górników poszukiwanych po wstrząsie
Kopalnia Rudna
Zakłady Górnicze Rudna w KGHM to największa kopalnia rudy miedzi w Europie i jedna z największych głębinowych kopalni tej rudy na świecie. Działa na Dolnym Śląsku na północ od Polkowic.
Eksploatuje złoże "Rudna", ale prowadzi też roboty udostępniające i eksploatacyjne w złożach "Sieroszowice" i "Głogów Głęboki–Przemysłowy". Zasoby przemysłowe w czterech użytkowanych złożach wynoszą 432 mln t rudy miedzi. Kopalnia Rudna wyróżnia się największą miąższością złóż, która wynosi nawet kilkanaście metrów (średnio ponad 4 m, rudy o miąższości ponad 3m stanowią aż 70 proc. zasobów).
Pod względem geologicznym dominuje ruda piaskowcowa (blisko 80 proc.) przed węglanową (15 proc.) i łupkami (5 proc.). Skały miedzionośne zalegają w Rudnej na głębokości od 844 do 1250 m (złoże "Głogów Głęboki–Przemysłowy" sięga do 1385 m).
Projektując Rudną budowniczowie korzystali z doświadczeń przy wydobyciu w kopalniach Lubin i Polkowice. Kopalnia ruszyła w 1974 r. i notowała dynamiczne przyrosty wydobycia z 1,9 mln t do ok. 12 mln t obecnie. Eksploatacja odbywa się w trzech rejonach wydobywczych: Rudna Główna, gdzie doszło we wtorek do wstrząsu, Rudna Zachodnia R-IX i Rudna Północna.
Rudę miedzi wydobywa się systemem komorowo-filarowym, urabiając skały techniką strzałową. Odstawę urobku zapewniają maszyny ładujące i wozy odstawcze, natomiast w poziomach transport odbywa się przenośnikami taśmowymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ile jeszcze ludzi musi zginąć?Tam caly czas coś się dzieje ale WZZ są w kieszeni dyrekcji i nic nie robią!