Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego, który umożliwi realizację polityki rządu w sektorze naftowym - poinformowała we wtorek, 29 stycznia, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
- Polskie bezpieczeństwo energetyczne jest ważne, dlatego wprowadzamy projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym – powiedział szef rządu podczas konferencji prasowej w KPRM.
Premier @MorawieckiM podczas konferencji w #KPRM: Dzisiaj postanowiliśmy, że ze względu na to, że polskie bezpieczeństwo energetyczne jest takie ważne i wprowadzamy projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. pic.twitter.com/9aCaDOfwos
Morewiecki podkreślił, że projekt ustawy jest kluczowym elementem działalności każdego państwa, które myśli strategicznie.
- Bezpieczeństwo energetyczne jest dzisiaj prawie tak samo ważne, jak bezpieczeństwo militarne, dlatego musimy stawiać na nowe rozwiązania. Stąd rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu – mówił premier.
Zapewnił również, że rząd będzie tworzyć stałe możliwości prawne sprzyjające różnicowaniu źródeł dostaw energii.
- Ta ustawa pozwoli nie tylko na znaczne uproszczenie procesu legislacyjnego, procesu inwestycyjnego, ale także zapewni właściwy poziom odszkodowań dla osób, których grunty będą przejęte na poczet Skarbu Państwa w związku z realizacją tego rodzaju inwestycji – zapowiedział premier.
Druga ustawa przyjęta na wtorkowej Radzie Ministrów dotyczy Funduszu Polskiej Nauki.
- Polska ma szansę powalczyć o kawałek światowego rynku, ale musimy mieć naukę, która stoi na coraz wyższym poziomie – wyjaśnił Mateusz Morawiecki. Dodał, że przyjęcie przepisów o Funduszu Polskiej Nauki jest kamieniem milowym na drodze wzbogacenia polskiej nauki i gospodarki o komponent wiedzy, który jest nam potrzebny.
Premier dodał, że środki Funduszu będą przekazywane na finansowanie badań prowadzonych w formie wirtualnego instytutu badawczego.
- To jeden ze sposobów rozwiązania problemu niskiej komercjalizacji innowacyjnych pomysłów, które powinny znaleźć zastosowanie w produkcji innowacyjnych produktów, konkurencyjnych na rynku krajowym i zagranicznym. Polska nauka może i powinna być jednym z motorów naszego rozwoju – zaznaczył szef rządu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.