Można już składać wnioski o rekompensatę za utracony deputat węglowy. Osoby uprawnione mają na to 90 dni, a wypłata rekompensat ruszy 1 czerwca.
- Wejście w życie 22 stycznia 2019 r. ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego pozwala określić terminarz jej realizacji. 22 stycznia br. jest pierwszym dniem, w którym można składać wnioski o rekompensatę w wyznaczonych do tego punktach – poinformowało Ministerstwo Energii.
Opracowana przez resort ustawa przewiduje jednorazową wypłatę świadczenia rekompensacyjnego w wysokości 10 tys. zł przez właściwe przedsiębiorstwo. Wypłaty świadczeń zaplanowane są od 1 czerwca do 31 grudnia. Aby otrzymać rekompensatę, uprawniona osoba będzie musiała wypełnić specjalny wniosek i wraz z oświadczeniem oraz dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do rekompensaty złożyć w jednym z wyznaczonych punktów. Osoby, które mogą ubiegać się o rekompensatę to przede wszystkim wdowy i sieroty po górnikach, którzy zginęli przy pracy w kopalniach, a także ci, którzy spóźnili się ze złożeniem wniosku przy pierwszej wypłacie rekompensat, zakończonej w 2017 r.
Wnioski i listę punktów oraz szczegółowe kryteria określające, komu przysługuje rekompensata, można pobrać m.in. z portalu netTG.pl. Informacje dostępne są także na stronach internetowych spółek (SRK, JSW, Tauron Wydobycie, LW Bogdanka) i Ministerstwa Energii. Od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 działa też specjalna infolinia pod numerem: 32 757 45 54.
GRZEGORZ TOBISZOWSKI, wiceminister energii:
- Myślę, że tym razem nie powinno być takiego natłoku przy składaniu wniosków, jak w poprzedniej edycji, która dotyczyła prawie 230 tys. osób. Obecnie jest ich zdecydowanie mniej, bo mówimy o liczbie dwudziestu paru tysięcy osób. Tak jak w poprzedniej edycji, poprosiliśmy różnego rodzaju ośrodki medialne o przekazanie informacji osobom zainteresowanym. Wystąpiliśmy również wspólnie z ministrem Krzysztofem Tchórzewskim do wszystkich parlamentarzystów z woj. śląskiego z prośbą o to, aby w swoim środowisku przekazali informację o punktach zbierania wniosków. Podzieliliśmy te punkty w ten sposób, aby odzwierciedlały to, gdzie ktoś kiedyś pobierał deputat. Chodzi o to, żeby cały proces był ułatwiony, bo często te osoby są tam identyfikowane i znane, więc łatwiej będzie taki wniosek rozpatrzyć. Na stronie resortu energii podaliśmy również informację o infolinii. To jest jeden numer, ale oczywiście pracujących tam osób jest o wiele więcej, dlatego nie powinno być problemu, jeśli chodzi o uzyskanie informacji. Udogodnieniem są też ruchome godziny w punktach zbierania wniosków, także popołudniowe i wieczorne. Ruszamy z akcją zbierania wniosków, aby na 1 czerwca uruchomić już wypłatę pieniędzy związanych z rekompensatami za deputaty.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie Ministrze to planistka , czy panie z biur i związkowcy którzy przeszli na świadczenia przedemerytalne dostaną 10 000 zł. a górnik co pracował na ścianie nie dostanie NIC !!!!. GDZIE TA SPRAWIEDLIWOŚĆ PANIE MINISTRZE .
Super dol wszystkim ino nie tym co sie nalezalo Ale poczekamy panie inspektorze.
emeryci dostana kopa w cztery litery,,podpisaliscie ze sie wegla zrzekacie to idzcie do zwiazkow ,,,,,przez lata was okradali ze skladek a na koniec was oskubali z wegla
Co z emerytami od 2015 spółki rok przed emeryturą węgiel wstrzymały i cisza