Kurs EUR/PLN czeka w najbliższym czasie kontynuacja konsolidacji w okolicy 4,29 - oceniają eksperci. Szeroki rynek FX czeka na wyniki czwartkowego posiedzenia EBC. Dla rynku długu znaczenie może mieć piątkowy przetarg obligacji MF.
- EUR/PLN konsoliduje się wokół 4,29. Kalendarium wydarzeń w środę nie sprzyjało zmienności. Nie wydaje się, by ten obraz miał się zmienić do końca tygodnia, czy miesiąca. Marazm widoczny jest także na innych walutach rynków wschodzących - powiedział Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millenium.
Zdaniem Sutowicza, ostatnie wypowiedzi przedstawicieli RPP nie przemawiają za zmianą scenariusza, w którym stopy procentowe w Polsce pozostaną z dużym prawdopodobieństwem bez zmian do końca 2019 r.
- Za mało jest członków RPP rozważających podwyżkę w II połowie 2019 r. - uważa analityk.
Nie jest wykluczone, że podwyżka stóp procentowych będzie konieczna już w połowie 2019 r. - powiedział PAP Biznes Jerzy Osiatyński, członek RPP. Ekonomista "nie zaryzykowałby" hipotezy, że stopy procentowe do końca 2022 r. pozostaną bez zmian.
Ewentualne rozważanie podwyżek stóp procentowych w Polsce miałoby sens w dopiero II połowie 2019 r., gdyż cel inflacyjny w I połowie roku nie zostanie przekroczony - ocenił we wtorek dla PAP Biznes Eugeniusz Gatnar, członek RPP.
Zdaniem Sutowicza, EUR/USD może nie zejść poniżej 1,136 w przypadku "braku niespodzianek" na czwartkowym posiedzeniu EBC.
- Jutrzejsze posiedzenie EBC może być ciekawe. Widzimy sygnały osłabienia w gospodarce niemieckiej, włoskiej oraz to, co się dzieje z inflacją w eurolandzie, która odbiega od celu. Wszyscy zdają sobie sprawę, że prawdopodobnie będzie konieczne wydłużenie horyzontu stabilnych stóp procentowych w strefie euro, choć raczej nie nastąpi to jutro. EBC prawdopodobnie będzie czekał na napływające dane, które mogą potwierdzić scenariusz spowolnienia - powiedział Sutowicz.
- EUR/USD trzecią sesję z rzędu podejmuje próby zejścia poniżej 1,136, które się nie udają. Poziom ten może się utrzymać, jeżeli czwartkowe posiedzenie EBC nie przyniesie zaskoczeń - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.