Wybitny kardiochirurg, były minister zdrowia i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala został w sobotę, 19 stycznia, wyróżniony Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji.
Laury przyznają od 27 lat środowiska gospodarcze Śląska i Opolszczyzny, honorując osoby i instytucje kształtujące rzeczywistość i wpływające na lepszą przyszłość.
Profesor Zembala, który w ubiegłym roku przeszedł poważny udar i walczy o powrót do zdrowia i pełnej sprawności, został przez uczestników uroczystości w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu nagrodzony owacją na stojąco. W przemówieniu nawiązał do śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, oceniając, że przeżywamy w ostatnich dniach narodowe katharsis.
- Przychodzi nam jednak na pomoc Dekalog - uniwersalne przesłanie na wszystkie czasy. Ten Dekalog mówi: zło dobrem zwyciężaj. Państwo laureaci - perły ziemi śląskiej - jesteście dobrymi samarytaninami, nosicielami dobroci i dobra - powiedział.
Kryształowymi, platynowymi i złotymi laurami wyróżniono w sobotę w Zabrzu ponad 80 osób.
- To święto sukcesów ludzi Śląska, Zagłębia, także śląskiej medycyny - dodał prof. Zembala, który otrzymał najcenniejszy, diamentowy laur.
Krótką laudację wygłosił na jego cześć były wicepremier, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej i członek kapituły laurów Janusz Steinhoff:
- Znając przysłowiową legendarną skromność pewnie powie: nie mówcie o mnie, mówmy o Śląsku, o Polsce, o polskiej medycynie. Panie profesorze, mówiąc o panu, mówimy o Śląsku, o Polsce i o polskiej medycynie - powiedział.
Prof. Zembala jest - co zawsze podkreśla - wychowankiem prof. Zbigniewa Religi, towarzyszył mu m.in. podczas pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca, przeprowadzonego w Zabrzu w 1985 r. Sam rozwijał później w Zabrzu program transplantacji serca i płuc, przeprowadził pierwszą w Polsce transplantację serca u dziecka, pierwszą transplantację pojedynczego płuca, jako pierwszy w Polsce przeszczepił też choremu jednocześnie płuca i serce.
Wśród osób, wyróżnionych w tym roku Kryształowymi Laurami z Diamentem znaleźli się dwaj inni wybitni lekarze, również - jak prof. Zembala - związani ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym - kardiolog prof. Lech Poloński i kardiochirurg prof. Stanisław Woś oraz nefrolog prof. Andrzej Więcek.
Kryształowe Laury Umiejętności i Kompetencji otrzymali natomiast: wiceprezes Business Centre Club Eugeniusz Budniok, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. Antoni Cygan, dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego prof. Krystyna Doktorowicz, prezes firmy Fakro Ryszard Florek, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej prof. Jarosław Janicki, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz, prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1990-1996 i prawnik prof. Maksymilian Pazdan oraz prezes Tauron Dystrybucja Robert Zasina.
W poprzednich latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in. papież Jan Paweł II, prezydenci: Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kardynał Stanisław Dziwisz, abp Wiktor Skworc, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski, Leszek Balcerowicz, a także wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.