Kurs EUR/PLN może dotrzeć do poziomu 4,27 jeszcze w tym tygodniu - oceniają eksperci w środę, 16 stycznia. Ich zdaniem, lepsze od oczekiwań dane o produkcji powinny spowodować wzrost rentowności na krótkim końcu krzywej SPW.
- Bardzo prawdopodobne jest, że EUR/PLN jeszcze w tym tygodniu zbliży się do dolnej granicy przedziału wahań usytuowanego między 4,27-4,31. Widać, że jesteśmy stosunkowo odporni na rynkowe zamieszanie związane z Brexitem. Sądzę, że po zejściu eurozłotego w pobliże 4,27 para może zakotwiczyć przy tym poziomie na dłużej - powiedział PAP Biznes Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.
We wtorek Izba Gmin odrzuciła umowę w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, którą wcześniej wynegocjował rząd premier Theresy May. Przeciwko umowie głosowało 432 posłów, przy poparciu zaledwie 202 deputowanych.
- W przypadku eurodolara, jeżeli w najbliższych dniach nie będzie jakichś negatywnych informacji z eurostrefy, to m. in. w związku z trwającym przestojem administracyjnym w USA eurodolar może zmierzać w kierunku 1,15 - dodał.
Rynek długu
- Obecne wzrosty rentowności naszych papierów są zbyt małe, żeby traktować je w kategoriach korekty. Naszym zdaniem, piątkowe dane o produkcji powinny zaskoczyć pozytywnie i tym samym spowodować wzrost dochodowości na krótkim końcu o jakieś 5 punktów bazowych. Jeżeli chodzi o długi koniec, to dopóki nie nastąpi jakieś znaczące odbicie na rynkach bazowych, to nie ma co liczyć na wzrosty u nas - powiedział Popławski.
W piątek o godz. 10.00 GUS opublikuje dane dotyczące produkcji przemysłowej i budowlanej w grudniu. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacują, że produkcja przemysłowa w grudniu 2018 roku wzrosła o 4,6 proc. rdr, a mdm spadła o 10,1 proc. W ocenie ekonomistów, produkcja budowlano-montażowa wzrosła w ubiegłym miesiącu o 14,8 proc. rdr.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.