Blisko 1 mln 750 tys. turystów z ponad 170 krajów odwiedziło w zeszłym roku szlaki turystyczne w Kopalni Soli Wieliczka - powiedział prezes zarządu Kopalni Soli Wieliczka Zbigniew Zarębski. Dodał, że obcokrajowcy, którzy zwiedzają kopalnię wydają w Polsce ponad 1,5 mld zł rocznie.
- Liczba ta świadczy o tym, że wielicka kopalnia jest skuteczną ambasadorką polskości na świecie, wpływa na pozytywny wizerunek kraju, a także na gospodarkę - mówił prezes Zarębski. Dodał, że ci obcokrajowcy, którzy zwiedzają kopalnię stanowią ok. 60 proc. gości.
Wśród obcokrajowców najliczniej reprezentowani byli: Brytyjczycy (120,5 tys. osób), Niemcy (83,5 tys. osób) oraz Hiszpanie (82,3 tys.). Byli też goście z tak odległych krajów jak Antigua i Barbuda, Mauretania czy Vanuatu.
Polacy stanowili 38 proc. zwiedzających (blisko 700 tys. osób).
Liczba kuracjuszy na podziemnych turnusach rehabilitacyjno-leczniczych to blisko 4 tysiące. Połowę z nich stanowili obcokrajowcy, którzy przyjechali z Ukrainy, Rosji, Izraela, Niemiec, Kanady i Gruzji. Z noclegów w uzdrowisku, oprócz Polaków, korzystały m.in. grupy z Holandii i Tajwanu.
- Miniony rok był dla nas także czasem intensywnych działań na rzecz ochrony i rozwoju zabytku, priorytetową sprawą w kopalni jest bowiem bezpieczeństwo. W rok 2019 wkraczamy z akceptacją Ministra Energii dla zaktualizowanego "Programu Zabezpieczania", który obejmuje najważniejsze do wykonania prace w zakresie zabezpieczania i ochrony wyrobisk oraz szybów do roku 2027 - mówił Zarębski.
W 2018 r. zakończono m.in. zabezpieczenie kopalni od strony wschodniej. W ostatnich kilkunastu latach 206 komór poeksploatacyjnych znajdujących się na wschód od szybu Wilson wypełniono piaskiem, urobkiem oraz zaczynami iłowo-cementowymi o objętości przekraczającej 860 tys. m sześc. Konieczne było w tym rejonie przebudowanie i zabezpieczenie 11,6 km wyrobisk, odwiercenie 388 otworów, zabudowanie 92 sztuk tam i ułożenie 39 km rurociągów. Efekt prac to: ograniczenie zagrożeń naturalnych, większe bezpieczeństwo podziemi i powierzchni, a także niższe koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Zabezpieczanie podziemnych wyrobisk polegające na kotwieniu i stawianiu drewnianych obudów prowadzono w wielu komorach i chodnikach. W 2018 r. zakończyło się zabezpieczenie komory Brygido i kolejny etap prac w komorze "Margielnik". Prace górnicze prowadzono w komorach Baum, Rainer, Dworzec Gołuchowskiego, Saurau, a także w kilkunastu podziemnych chodnikach. Chodniki przebudowywano z uwagi na ich walory przyrodnicze i kulturowe, a część celem utworzenia bezpiecznych dróg dojścia do komór, w których ma być prowadzone podsadzanie lub iniekcja.
W ramach rewitalizacji i udostępnienia szybu "Paderewski" w 2018 r. zakończyły się roboty budowlane i górnicze. Wykonano: zbrojenie szybu, przedział schodowy, zrealizowano prace związane z budową sieci i instalacji, zmodernizowano infrastrukturę techniczną.
W tym roku ma powstać projekt Centrum Obsługi Turystów, które w najbliższych latach budowane będzie przy szybie Daniłowicza. Te działania mają na celu dostosowanie kopalni do rosnącego ruchu turystycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.