- Jednym słowem rok 2018 był dobry dla Polskiej Grupy Górniczej. Osiągnęliśmy albo przekroczyliśmy wyniki, które założyliśmy w swoich dokumentach, takich jak biznesplan – tak minione 12 miesięcy podsumował prezes PGG Tomasz Rogala, który w czwartek, 10 stycznia, był gościem audycji „Rozmowa dnia Radia Katowice”. Menedżer mówił także o wydajności w kopalniach spółki, sytuacji branży górniczej oraz o zgazowaniu węgla.
- Sytuacja w branży znacząco się poprawiła. Należy przypomnieć, że okresie 2015-2016 wszystkie spółki węglowe miały straty liczone w miliardach. Teraz jak to zsumujemy, to mamy zyski liczone w miliardach – powiedział prezes Rogala, który dodał, że PGG rezultaty za 2018 r. przedstawi na konferencji wynikowej.
Szef PGG przyznał, że wydajność w spółce cały czas wzrasta.
- Może nie jest to takie tempo, którego byśmy oczekiwali, ale jednak widzimy, że wydajność o kilka procent w zestawieniu rok do roku ulega poprawie. Nawet jeśli patrzymy na wydobycie to realizujemy to, co opisaliśmy w strategii, która była publikowana dwa lata temu. Tym bardziej, że nie produkujemy już na kopalni Śląsk, czy na Wieczorku. To jest dowód na to, że wydajność cały czas się poprawia – powiedział prezes Rogala.
Menedżer zwrócił także uwagę na specyfikę procesów inwestycyjnych w górnictwie.
- One są wieloletnie. Nie jesteśmy w wielu przypadkach wrócić do tych rejonów, które zamknęliśmy, w których już nie wydobywamy. To nie jest sklep, czy fabryka z woda mineralną, gdzie w przeciągu doby potrafimy o 20 czy 30 procent zwiększyć produkcję. To jest niemożliwe – powiedział.
- Pracujemy nie w oparciu o kontrakty roczne, ale w oparciu o umowy wieloletnie. Po to żebyśmy mogli w bardziej rozsądny i przewidywalny sposób planować nasze procesy inwestycyjne i zaspokajać potem potrzeby klientów – dodał.
Prezes Rogala przyznał, że PGG chcę zaangażować się w proces zgazowania węgla i że sektor węglowy ze względu na unijna politykę dekarbonizacyjną musi właśnie w karbochemii poszukiwać swojej przyszłości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak tak dobrze to oddajcie węgiel emerytom niesłuszne odebrany...złodzieje
Panie Prezesie w zeszłym roku pan powiedział że jak będzie zysk w 2018r to pgg w 2019 wypłaci zyski, to gdzie jest ta premia?
Kiedy układ zbiorowy? Duże różnice w płacach na tych samych stanowiskach między kopalniami/ruchami PGG dalej istnieją. Rożnica polega na wysokości 'premii regulaminowej' od podstawy i jest znaczna. Jak się ma to do KP, Rozdział IIa, Art. 18 3c? W spółce Skarbu Państwa takie sytuacje? Obecny stan jest następujący: - Państwowa Inspekcja Pracy nakazała wprowadzenie wspólnego dla jednostki organizacyjnej, regulaminu wynagradzania, - dyrekcja dała propozycję regulaminu pod którą podpisała się jedna organizacja związkowa, - pozostałe związki nie wyraziły zainteresowania regulaminem i tak naprawdę nie podjęły rozmów argumentując swoją decyzję zbliżającym się nowym Układem Zbiorowym, - dyrekcja, pomimo nakazu PIP nie zdecydowała się na jego wprowadzenie.
Jak nie ma paczek Na Jankowicach dostali
I dlatego że jest dobrze do sprzedaży wysyłkowej z pgg sklepu dolicza się obecnie koszty przesyłki.
Jak tak dobrze rok minał, to dalczego górnicy nie dostali paczek na święta?? Tylko słychać że nie ma pięniedzy nie ma pieniędzy, a jak trzeba coś światu opublikować to PGG dobrze stoi, super wydobycie itd.. Dajcie coś tym górnikom którzy na to ciężko pracują i narażają swoje życie!!!!
Jezeli pgg tak dobrze stoi to niech wyplaca emerytom 2015-2016 deputat weglowy przeciez ludzie bylej kompani ratowali te kopalnie poprzez deputaty i czternaste pensje
Ciekawe, co dalej z nowym układem zbiorowym - nie ma nawet projektu, a dopłaty do roboczodniówek skończą się w XII 2019. Ciekawe, co ze spłatą zobowiązań wobec konsorcjum banków - dług wynosi kilka razy więcej, niż cały zysk PGG za 2018. Ciekawe, co dalej z nierentownymi Wesołą i Staszicem. Ciekawe, co będzie , gdy światowe ceny węgla spadną o tych 12 - 15 % i wydobycie w większości polskich kopalń przestanie być opłacalne. Bardzo to wszystko ciekawe.