Z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpoczęła się w środę, 9 stycznia, w Warszawie konferencja podsumowująca projekt Ministerstwa Środowiska "Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców". W swoim wystąpieniu Andrzej Duda podkreślał, że polityka klimatyczna musi opierać się na sprawiedliwej i solidarnej transformacji.
– Dziękuję za to, że w naszym kraju od dwóch lat jest realizowany i właśnie dzisiaj podsumowywany program, który stanowi ewenement na skalę europejską – mówił prezydent. Dodał, że aby rozmawiać o adaptacji do zmian klimatycznych w największych miejskich ośrodkach w kraju, patrząc na ten kraj całościowo, to niewątpliwie nasz wielki sukces.
– To pokazuje, że myślimy, że jesteśmy krok do przodu, że mamy świadomość tego, iż narastają zagrożenia i nie tylko patrzymy na to, czy też nie udajemy, że nic się nie dzieje, ale wychodzimy do przodu i chcemy szukać możliwości rozwiązania ewentualnych przyszłych problemów – powiedział.
– To, co dzisiaj realizujemy, to dla mnie także dążenie do nowoczesnego państwa, to budowanie państwa innowacyjnego, państwa, które rzeczywiście uwzględnia potrzeby swoich obywateli, także w tej przestrzeni miejskiej, w jej konstruowaniu, jak również w jej walorach estetycznych, dających możliwość aktywnego wypoczynku – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.
Zdaniem prezydenta przede wszystkim powinniśmy przygotowywać się do zmian klimatu, niezależnie od tego, w jaki sposób one następują.
– Bo faktem są powodzie, większe niż dawniej, bo faktem są susze, większe niż dawniej, faktem jest, że lata są cieplejsze, a zimy są również cieplejsze, a więc że klimat z jakichś przyczyn się ociepla – ocenił.
Mówił także, iż trzeba szukać rozwiązań, które zabezpieczają obywateli przed negatywnymi skutkami tych zmian, a także wytłumaczyć ludziom, dlaczego trzeba zmienić niektóre zachowania. Przywołał też swoją rozmowę podczas szczytu COP24 w Katowicach z byłym gubernatorem Kalifornii Arnoldem Schwarzeneggerem na temat zmian klimatu. Amerykanin na podstawie wieloletnich doświadczeń walki ze smogiem w tym stanie przekonywał, że zwykłym ludziom trudno jest zrozumieć potrzebę ograniczania emisji CO2, gdyż jest to zbyt abstrakcyjne, natomiast problem smogu i zapylenia jest odczuwalny dla każdego. Dlatego warto zachęcać ludzi, by ograniczyli np. palenie w kominku, zmieniali ogrzewanie na bardziej ekologiczne czy przesiedli się z samochodu na rower czy do autobusu.
– Myślę, że nie jest to także jak na nasze dzisiejsze polskie standardy zły pomysł. To także jest droga do ograniczania emisji CO2 właśnie poprzez ograniczanie spalania, czyli patrząc z punktu widzenia miejskiego, pyłów zawieszonych. Sądzę, że to jest jakaś droga do ochrony klimatu –podkreślił prezydent Andrzej Duda.
W pierwszej części spotkania udział wzięli również minister środowiska Henryk Kowalczyk, wiceminister Sławomir Mazurek, sekretarz stanu w KPRP Andrzej Dera oraz doradca prezydenta RP Paweł Sałek.
Podczas konferencji zostali ogłoszeni laureaci konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych Wczujmy się w klimat – adaptacja do zmian klimatu wokół nas. Nagrody Grand Prix wręczył prezydent Andrzej Duda. W kategorii Plakat laureatką została Zuzanna Łukaszewska ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Gdyni, autorka pracy pt. "Zobacz potrzebę adaptacji do zmieniającego się klimatu wokół nas"; w kategorii Fotografia – Krystyna Szuszkiewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Chorzelach, autorka pracy pt. "Nadzieja".
"Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców" to nowatorski projekt Ministerstwa Środowiska, którego partnerami są 44 polskie miasta.
Projekt jest realizacją wskazań Strategicznego planu adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu (SPA 2020), pierwszego rządowego dokumentu będącego odpowiedzią na wyzwania w zakresie adaptacji do zmian klimatu.
Głównym celem jest ocena wrażliwości i podatności na zmiany klimatu każdego z 44 miast i zaplanowanie działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń.
"Wczujmy się w klimat!" – tym hasłem Ministerstwo Środowiska zachęca społeczeństwo do włączenia się w proces adaptacji do zmian klimatu. Będą to uławiać informacje oraz materiały edukacyjne dostępne na stronie internetowej projektu – www.44mpa.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.