Stworzenie wysokospecjalistycznych usług doradczych dla biznesu - to cel konkursu ogłoszonego przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości (ŚCP). Pula dostępnych środków wynosi 30,3 mln zł.
Jak poinformowała kierująca zespołem ds. kontaktów z mediami ŚCP Paulina Cius-Górska, wnioski można składać do 18 marca br.
Z raportu Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce liczba tzw. instytucji otoczenia biznesu (IOB) od kilku lat systematycznie spada. W 2013 r.ich liczba w całym kraju zmniejszyła się z 809 do 560. W 2014 r. w woj. śląskim było 81 takich instytucji, a w 2017 r. już tylko 49.
- Największą bolączką tego typu ośrodków jest mały wachlarz proponowanych usług. Plusem jest dobra infrastruktura oraz zdobywane certyfikaty, jednak większość skupia się jedynie na realizacji dofinansowanych projektów, mocno ograniczając usługi doradcze i szkoleniowe, przy dużej marginalizacji usług specjalistycznych. Szansą na zmianę tego trendu może być najnowszy konkurs - oceniła Cius-Górska. Dodała, że najbardziej pożądane są projekty dotyczące porad we wdrażaniu innowacji oraz audytu innowacyjności przedsiębiorstw, wraz z rekomendacjami.
Maksymalny poziom dofinansowania w konkursie sięga 85 proc. Wśród wydatków kwalifikowanych dopuszczane są: pomoc szkoleniowa, usługi doradcze, promocja, nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych. Wnoszony wkład własny, czyli minimum 15 proc. wydatków kwalifikowanych, może przybrać formę niepieniężną (np. wkład finansowy można pomniejszyć, jeśli IOB ma własne sale i przedstawi wycenę ich amortyzacji).
ŚCP sygnalizuje, że prawdopodobnie późną jesienią br. otworzy nabór do konkursu przewidującego wsparcie dla przedsiębiorstw na usługi proinnowacyjne. IOB uzyskają tym samym rodzaj gwarancji, że na wprowadzone nowe usługi będzie zapotrzebowanie, a przedsiębiorcy będą mieli gdzie się zgłosić po wsparcie. Uzupełniające się konkursy mają też sprzyjać zacieśnianiu współpracy między IOB, a przedsiębiorstwami.
Wsparcie uzyskają projekty dotyczące inteligentnych specjalizacji woj. śląskiego, wpływające na rozwój gospodarki, wzrost innowacyjności, zintensyfikowanie badań przemysłowych, a także mające przygotować przedsiębiorstwa do udziału w programach międzynarodowych, jak np. Horyzont 2020 czy COSME.
O dofinansowanie mogą ubiegać się IOB z woj. śląskiego, które wyświadczyły minimum trzy wysokospecjalistyczne, proinnowacyjne usługi doradcze dla przedsiębiorstw w okresie trzech ostatnich lat przed złożeniem wniosku.
Śląskie Centrum Przedsiębiorczości to samorządowa organizacja, która jako tzw. instytucja pośrednicząca, koordynuje wdrażanie części Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 dotyczącej m.in. badań i rozwoju w firmach oraz innego wsparcia dla przedsiębiorczości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.