W najbliższy czwartek oddamy do rąk naszych Czytelników pierwszy numer Trybuny Górniczej w 2019 r. Zachęcamy do lektury podsumowania minionych 12 miesięcy. Wybraliśmy te wydarzenia, którymi żyła branża w 2018 r. Ponadto na naszych łamach ubiegły rok podsumowali prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon, prezes Węglokoksu Sławomir Obidziński oraz prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski.
Wielu Polaków zastanawiało się, czy w 2019 r. będziemy płacić więcej za energię elektryczną. W najnowszym numerze TG przedstawiamy rozwiązania, które wprowadził rząd i które sprawią, że ceny energii nie wzrosną.
Opisujemy także tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w grudniu w czeskiej kopalni CSM. W wyniku wybuchu metanu zginęło tam 13 górników (12 Polaków i jeden Czech). Była to największa katastrofa u naszych południowych sąsiadów od 28 lat. W 1990 r. w kopalni Barbora w Karwinie wybuch metanu zabił 30 górników.
Tradycyjnie w Trybunie nie może zabraknąć informacji prosto ze spółek węglowych i kopalń. W pierwszym numerze w 2019 r. prezentujemy katowickiego Wujka, z którego węgiel – o bardzo dobrych parametrach jakościowych – chętnie kupują nie tylko Polacy, ale także Niemcy, Czesi, a nawet Hiszpanie. Ten sztandarowy produkt kopalni nosi nazwę Wujek ekogroszek.
Górnictwo od lat staje się coraz bardziej innowacyjną branżą. W Polskiej Grupie Górniczej do szkolenia pracowników wykorzystuje się m.in. wirtualną rzeczywistość. Rozwiązanie to wprowadziło Biuro BHP i Szkoleń PGG i jest ono już testowane w kopalni Murcki-Staszic.
- Ta innowacyjna technologia pozwala na odzwierciedlenie świata rzeczywistego za pomocą grafiki 3D i jego kreowanie w dowolny sposób. osadzone w wirtualnej kopalni stanowisko pracy, które do złudzenia przypomina rzeczywiste, dzięki goglom i kontrolerom przenosi pracownika z sali szkoleń na dół kopalni, a interakcja z obrazem zwiększa jego zaangażowanie w każdą wykonywaną czynność – tłumaczy Grzegorz Ochman, dyrektor Biura BHP i Szkoleń w PGG.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.