Polski Fundusz Rozwoju przystąpił do spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron, która buduje blok węglowy o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Fundusz, będący stroną umowy inwestycyjnej, opłacił pierwszą transzę kapitału w wysokości 100 mln zł - podała spółka.
W rezultacie tej transakcji Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Kapitałowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych stał się wspólnikiem spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON (NJGT). Umowa inwestycyjna, której stronami są Tauron PE, NJGT oraz FII – KFIZA i FIInfrastrukturalnych – Dłużny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (których częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju), została zawarta 28 marca 2018 r.
Na jej podstawie Fundusze (najpierw Fundusz Kapitałowy, a następnie Fundusz Dłużny) zainwestują w budowę bloku łącznie do 880 mln zł, w drodze obejmowania przez nie nowych udziałów w spółce celowej NJGT będącej obecnie jednoosobową spółką Taurona PE. Opłacanie kolejnych transz i ich wysokość jest uzależniona od ponoszenia wydatków NJGT.
- Domknięcie finansowania na budowę bloku węglowego w Jaworznie w trudnym otoczeniu regulacyjnym jest bez wątpienia dużym sukcesem. Jest również gwarantem zakończenia inwestycji, co nie byłoby możliwe bez efektywnej współpracy polskich podmiotów. Zaawansowanie budowy przekroczyło 85%. Obecnie trwają odbiory poszczególnych instalacji technologicznych do rozruchu oraz inne prace przygotowawcze do pierwszej synchronizacji bloku, która planowana jest w II kwartale 2019 roku. Oznacza to , że już niebawem projekt wejdzie w fazę finalizacji, by w 2019 roku blok mógł dostarczać energię do polskich domów i przedsiębiorstw – mówi Jarosław Broda, wiceprezes Tauron PE ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.
- Mam dużą satysfakcję, że środki finansowe, którymi poprzez Fundusze, zarządza PFR wspierają kluczowe projekty inwestycyjne realizowane dla dobra polskiej gospodarki, takie właśnie jak Nowe Jaworzno Grupa Tauron – komentuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju S.A.
Zawarcie umowy z Funduszami stanowi istotny element realizacji Strategii Grupy Tauron na lata 2016-2025 w zakresie budowy bloku 910 MW w Jaworznie w formule finansowania polegającej na obejmowaniu udziałów spółki NJGT przez partnerów zewnętrznych.
- Budowa bloku w Elektrowni Jaworzno to największa inwestycja Grupy Tauron, która jeszcze 3 lata temu była zagrożona. Jednak podjęte przez zarząd TAURON Polska Energia działania, skutkujące pozyskaniem środków finansowych, w tym również z PFR, pozwolą nam dokończyć budowę jednostki zgodnie z harmonogramem przy jednoczesnym zachowaniu wskaźników zadłużenia Grupy na poziomie gwarantującym stabilność finansową – podkreśla Marek Wadowski, wiceprezes ds. finansów Tauron PE.
- Przystąpienie FIIK do NJGT jest bardzo istotnym kamieniem milowym procesu inwestycyjnego PFR w tej transakcji. Po zakończeniu negocjacji, podpisaniu dokumentacji transakcyjnej i współpracy przy spełnianiu warunków zawieszających, rozpoczyna się okres inwestycji kapitałowej PFR w budowę bloku w Elektrowni Jaworzno. Będziemy współpracować z partnerami z Grupy TAURON nad ukończeniem tej inwestycji z sukcesem – dodaje Marcin Piasecki, wiceprezes PFR odpowiedzialny za inwestycje.
Udział Funduszy w kapitale zakładowym NJGT na dzień oddania bloku energetycznego do eksploatacji powinien wynosić ok. 14 proc., a udział Tauron PE S.A. co najmniej 50 proc. + 1 udział.
Spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron powstała przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z Tauron Wytwarzanie S.A. i rozpoczęła działalność w kwietniu 2017 r. Utworzenie wyodrębnionego podmiotu do realizacji projektu pozwala na ograniczenie wpływu wydatków związanych z inwestycją na bilans Grupy Tauron - podała spółka w komunikacie.
Blok węglowy na parametry nadkrytyczne
Blok w Jaworznie będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje CO2 oraz pozostałych emisji.
Jednostka o sprawności 45,9 proc. netto budowana jest w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV, przyłączonej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Planowane roczne zużycie węgla wyniesie do 2,8 mln t. Paliwo w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy Tauron. Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.
Po zakończeniu inwestycji, ze względu na ponad 10-procentowy wzrost sprawności w stosunku do bloków oddanych do eksploatacji w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok będzie dostosowany do budowy instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.