Polscy górnicy, którzy zostali poparzeni po zapaleniu się i eksplozji metanu 800 m pod ziemią w czwartek, 20 grudnia, w czeskiej kopalni ČSM w Stonawie, przewiezieni zostali do ośrodka leczenia oparzeń szpitala uniwersyteckiego w Ostrawie Porubie.
- Zapalenie metanu doprowadziło do zniszczenia wyrobisk kopalni. Prace pod ziemią zostały natychmiast wstrzymane, pracowników ewakuowano na powierzchnię - poinformował media czeskie rzecznik OKD Čelechovský.
Z dziesięciu górników, którzy odnieśli obrażenia, trzech przewieziono do szpitali, a pozostałym udzielono pomocy lekarskiej na miejscu w punkcie opatrunkowym kopalni - wynika z informacji podanych przez stronę czeską.
- Jeden z poszkodowanych uciepriał w wyniku fali uderzeniowej po wybuchu, z obrażeniami zewnętrznymi został zabrany do szpitala - powiedział Lukáš Humpl, rzecznik czeskich ratowników. Ranny ten hospitalizowany został w Karwinie.
Humpl dodał, że pozostali ranni doznali oparzeń.
- Zostali przewiezieni do ośrodka leczenia oparzeń szpitala uniwersyteckiego w Ostrawie - powiedział Humpl.
"O godzinie 21.30 lotnicze pogotowie ratunkowe przetransportowało do izby przyjęć szpitala mężczyznę, który trafił następnie do kiliniki medycyny oparzeniowej. Przechodzi operację" - powiedziała telewizji czeskiej ČT rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Ostrawie przy ul. 17 Listopada Naďa Chattová.
Lukáš Humpl opisał, że górnik ma oparzenia głowy, szyi, tułowia, rąk i nóg. Znajdował się w stanie zagrożenia życia.
Trzeci z rannych także został poparzony i trafił do szpitala uniwersyteckiego w Ostrawie. Jego stan jest lżejszy. Według rzeczniczki ostrawskiego szpitala górnik jest przytomny i kontaktuje się z lekarzami.
Przypomnijmy, że w katastrofie zginęło co najmnniej pięciu górników. Do ośmiu zaginionych usiłują dotrzeć ratownicy czescy i polscy. Większość ofiar i poszkodowanych stanowią górnicy z Polski, pracujący w kopalniach OKD.
Spółka zatrudnia 2,5 tys. polskich pracowników. W czwartek w kopalni ČSM w Stonawie pod ziemią w zagrożonym rejonie pracowało 23 górników, w tym 22 Polaków z firmy zewnętrzej Alpex.
Kopalnia ČSM należy do spółki OKD. Właścicielem tej spółki wydobywczej jest przedsiębiorstwo państwowe Prisko. Wydobycie w kopalniach OKD wyniesie w tym roku ok. 5 mln t węgla. W obecnej strukturze OKD działają od początku 2015 r. dwie kopalnie zespolone. Zakład górniczy nr 1 powstał z połączenia kopalń Darkov i Karviná. Zakład nr 2 to dawna kopalnia ČSM (i wschodnia część kopalni Karviná). Obszar górniczy kopalń leży w granicach administracyjnych kilku gmin: Stonava, Karviná, Albrechtice w pobliżu Czeskiego Cieszyna i Chociebuża.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Spoczywajcie w spokoju wieczny odpoczynek racz im dac Panie a światłość wiekuista niechaj im świeci niech odpoczywa ją w pokoju wiecznym amen
Odpoczywajcie w pokoju. Może poszukiwanym udało udało się założyć aparaty ucieczkowe zanim tlenek węgla ... Czy Polacy muszą wykonywać najbardziej niebezpieczne roboty ?