- W trudnych warunkach rynkowych oczekiwania spółek energetycznych co do zysku powinny zostać zrewidowane – ocenił prezes Urzędu Regulacji Energetyki, zaproszony w środę, 19 grudnia, do udziału w spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, podczas którego toczyła się dyskusja dotycząca wzrostu cen energii i jego bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego.
Maciej Bando - prezes URE na spotkaniu w MSWiA przedstawił własne szacunki dotyczące kosztów, które składają się na cenę energii. Z jego wyliczeń wynika, że racjonalnie skalkulowana cena powinna wynosić w nowych warunkach rynkowych ok. 330 zł/MWh (wobec obenej ceny, wynikającej z aukcji przeprowadzonych w minionym roku, na poziomie 240 zł/MWh).
- Cena taka powinna zapewniać wytwórcom i przedsiębiorstwom obrotu pokrycie ich kosztów uzasadnionych oraz uzyskanie zysku uwzględniającego sytuację rynkową. W ocenie regulatora proponowanie na wolnym rynku wyższych cen energii nie znajduje uzasadnienia w obecnej sytuacji rynkowej - czytamy w środowym komunikacie URE po spotkaniu w MSWiA.
Bando zreferował sytuację na rynku energii elektrycznej, zwracając szczególną uwagę na strukturę płatności dla różnych grup odbiorców. Oprócz ceny za dostarczany prąd rachunki za energię obejmują także m.in. akcyzę, VAT, koszty tzw. obowiązków kolorowych (tzw. białe, zielone i niebieskie certyfikaty) oraz koszty dostarczania energii sieciami elektroenergetycznymi.
Obecnie – jak wynika z analizy zawartych transakcji dotyczących kontraktów terminowych z oferty producentów za 11 miesięcy 2018 r. na Towarowej Giełdzie Energii na 2019 r. – średnia cena z tych kontraktów oscyluje wokół 240 zł netto za MWh. Także cena energii z przeprowadzonych przez URE w tym roku aukcji OZE wyniosła ok. 240 zł/MWh.
- Jeżeli doliczymy do tej ceny koszty akcyzy, kolorowych certyfikatów, koszty własne oraz jednostkowy zysk uzyskujemy cenę na poziomie ok. 330 zł/MWh - wyliczał Maciej Bando.
- Z naszych analiz wynika, że wzrost cen energii dla odbiorcy końcowego do poziomu ok. 330 zł/MWh wydaje się być uzasadniony. Jednak oferowanie odbiorcom cen dochodzących od 380 nawet do 500 zł za MWh jest nieuprawnionym wykorzystywaniem możliwości stwarzanych przez aktualny kształt rynku – zaopiniował Maciej Bando i podkreślił, że "w trudnych warunkach rynkowych oczekiwania spółek energetycznych co do zysku powinny zostać zrewidowane".
Prezes URE poinformował także o zakończeniu postępowania dotyczącego skoku cen w kontraktach notowanych w pierwszej połowie tego roku, mającego na celu ustalenie, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie manipulacji na rynku, określone w przepisach rozporządzenia REMIT. To postępowanie regulator zarządził w czerwcu tego roku.
- Dokumentację zgromadzoną w postępowaniu skierowałem do prokuratury - poinformował Maciej Bando.
Regulator zarządził także kolejne postępowanie w ramach rozporządzenia REMIT, dotyczące działań uczestników rynku na TGE (Towarowej Giełdy Energii) w odniesieniu do kontraktów z dostawami energii elektrycznej na 2019 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.