W sobotnie przedpołudnie w cechowni kopalni Murcki-Staszic w Katowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą strajk górników KWK Staszic w grudniu 1981 r. Uroczystego odsłonięcia dokonali wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Adam Hochuł, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, oraz Marek Skuza - dyrektor kopalni.
Tablica została ufundowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk I Męczeństwa IPN w Katowicach.
- Odsłonięcie tablicy w Katowicach to kolejne działanie IPN, po kopalni Brzeszcze, upamiętniające miejsca, gdzie w stanie wojennym stawiono opór. W styczniu 2019 r. w Piekarach Śląskich zostanie odsłonięta tablica pamięci pracowników KWK Andaluzja, którzy w grudniu 1981 r. podjęli akcję strajkową w proteście przeciwko bezprawnemu zatrzymywaniu działaczy NSZZ Solidarność i wprowadzeniu stanu wojennego – wyjaśnia biuro prasowe katowickiego oddziału IPN.
Jak podkreśla Instytut, historia strajku w KWK Staszic jest mało znana i zupełnie nie funkcjonuje w społecznej świadomości.
IPN przypomniał te zdarzenia w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej:
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Osobiście brałem udział w tych strajkach jako 21-latek Do dziś dziękuję opatrzności że na Staszicu nie skończyło się to tak jak na Wujku. Po latach mogę tylko stwierdzić że po tych zrywach nieudacznicy dorwali się do władzy na naszych i zmarłych górników plecach A ideały Solidarności zostały zaprzedane mamonie.
Staszic na siłe utworzona przez komunistów kopalnia. Pola “ Reserve” do dziś widoczne sa skutki, ta kopalnia nie ma prawa funkcjonować, to taki stok narciarski w Emiratach Arabskich
Jak zwykle widać prawdziwych górników a tak naprawdę ci którzy tam wtedy byli ciorali na dole nikt już o nich nie pamięta bo to zwykłe ryle wstyd panie dyrektorze