Jak patrzymy na sektor wydobywczy, sektor węgla kamiennego, gdziekolwiek on się znajduje, to trzeba brać pod uwagę wartości, które on generuje - podkreśla TOMASZ ROGALA, prezes Polskiej Grupy Górniczej:
Przedsiębiorstwa postrzegane są dzisiaj jako źródła wartości dla inwestorów, kontrahentów i pracowników. Najbardziej właściwym jest wyrażenie tego przez liczby. Jeżeli podsumujemy działalność PGG tylko po 9 miesiącach tego roku, to w zakresie wartości dla pracowników średnie wynagrodzenie było o 50 proc. wyższe niż średnie wynagrodzenia na terenie Górnego Śląska.
To jedna z podstawowych wartości, którą dostarcza sektor wydobywczy. Te wynagrodzenia dotyczą niemal 44 tysięcy pracowników w podstawowej produkcji. Druga trzykrotnie większa grupa ludzi, szacowana na niemal 150 tys. osób, pracuje w firmach serwisowych, dostawczych, które są naszymi kontrahentami. Kolejny element tego łańcucha to wiedza. Kupujemy maszyny i urządzenia, które każdego roku są coraz bardziej zaawansowane technologicznie. W nich zawarta jest myśl technologiczna i postęp. 220 mln euro – za tyle w ciągu 9 miesięcy PGG kupiła różnego rodzaju urządzeń, rozwiązań. W takiej kwocie wsparła i przyczyniła się do rozwoju jednego z podstawowych dóbr każdego społeczeństwa, czyli wiedzy.
Trzecim elementem są podatki. Dlatego, jak patrzymy na sektor wydobywczy, sektor węgla kamiennego, gdziekolwiek on się znajduje, to trzeba brać pod uwagę wartości, które on generuje. Prezentowaliśmy to stanowisko w Komisji Europejskiej, wyjaśniając, że jeśli mówimy o sprawiedliwej transformacji, to trzeba spojrzeć na te trzy elementy. Na ile te nowe rozwiązania dostarczą dobrej pracy, podatków i pozwolą rozwijać wiedzę. Na sektor węglowy trzeba patrzeć nie tylko w kontekście generacji węglowej, ale także jako na generację wartości, które ten sektor zapewnia. Te 24 lata szczytów klimatycznych to dekarbonizacja Europy, ale też karbonizacja świata. Świat korzysta z węgla, z tego generatora wartości. Świat się rozwija, poprawia swój bilans handlowy z Europą, niekorzystny dla naszego kontynentu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.