Czwartkowa konferencja prezesa EBC, 13 grudnia, wskazana jako najważniejsze wydarzenie tygodnia spowodowała lekki spadek kursu EUR/USD, na który jednak nie zareagował eurozłoty. Eksperci rynku długu wskazują, że wysokie wyceny polskich obligacji mogą się utrzymać w najbliższym czasie.
Mario Draghi powiedział na konferencji prasowej, że czynniki napędzające gospodarkę eurolandu wciąż są na swoim miejscu, ale EBC widzi coraz więcej oznak osłabienia momentum wzrostu.
Zgodnie z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi EBC, inflacja w 2018 roku w strefie euro wyniesie 1,8 proc. (vs. 1,7 proc. z wrześniowej prognozy), a w 2019 roku wyniesie 1,6 proc. (vs. 1,7 proc. z wrześniowej prognozy).
Rewizji uległa również prognoza tempa wzrostu PKB strefy euro. W 2018 roku wyniesie 1,9 proc. rdr (vs. 2,0 proc. z września), a w 2019 roku wyniesie 1,7 proc. rdr (vs. 1,8 proc. z września).
"Utrzymanie akomodacyjnej polityki EBC i ostrożne podejście do zacieśnienia polityki pieniężnej w przyszłości popchnęło EUR/USD w okolice 1,1350 i przełożyło się na niewielkie spadki rentowności Bundów. Jeżeli perspektywy wzrostu gospodarczego będą się pogarszały, to nie można wykluczyć, że EBC może w przyszłości zmodyfikować +forward guidance+ w odniesieniu do czasu pierwszej podwyżki stóp procentowych" - napisano w raporcie Banku Pekao.
W opinii ekspertów, do końca tygodnia bieżące wysokie wyceny polskich obligacji skarbowych powinny się utrzymać.
- Wydawało się, że rentowność dziesięcioletnich papierów nie utrzyma się długo poniżej 3 proc., ale dobra sytuacja na rynku i dzisiejsze pogłębienie spadków powoduje, że na tych bieżących poziomach możemy na razie pozostać. Zmian w wycenach obligacji nie powinien spowodować także jutrzejszy przetarg zamiany - powiedział PAP Biznes Mateusz Milewski, diler SPW mBanku.
W piątek odbędzie się przetarg zamiany obligacji skarbowych. MF odkupi papiery WZ0119, OK0419, PS0719 i DS1019, a sprzeda OK0521, PS0424, WZ0524, WS0428 i WZ0528.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.