Dodatkowy kontrakt tranogórskiej fabryki Faser dla jednostek podległych Ministerstwu Obrony Narodowej zostanie zakończony w połowie grudnia - poinformowała spółka. Chodzi o duże zamówienie na filtropochłaniacze a także części zamienne do aparatów ewakuacyjnych dla załóg pojazdów opancerzonych. To już dziewiąty kontrakt wojskowy realizowany w grudniu.
Mijający rok dla załogi tarnogórskiej fabryki jest bardzo dobry w asortymencie o przeznaczeniu wojskowym. Zrealizowano kilkadziesiąt zamówień, w tym m.in. dla Stoczni Marynarki Wojennej oraz firm świadczących dla niej specjalistyczne usługi. W czerwcu 2018 r. Faser SA zadebiutował z sukcesem w Ogólnopolskim Konkursie "Lider Bezpieczeństwa Państwa – 2018". W kategorii "Innowacyjny Produkt" tego konkursu nagrodzono m.in. filtropochłaniacz (FPT 200R DANA) do samobieżnych armatohaubic, który jest w ofercie FSRiLG Faser SA od ubiegłego roku - poinformowała portal netTG.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Fasera.
W połowie 2018 r. Faser SA uzyskał przedłużenie na kolejne trzy lata ważności posiadanych certyfikatów zakresie produkcji wyrobów o przeznaczeniu wojskowym. Zadecydował o tym pozytywny wynik kilkudniowego audytu systemu zarządzania jakością w tarnogórskiej fabryce. Kontrolę przeprowadzili specjaliści Centrum Certyfikacji Jakości Wojskowej Akademii Technicznej.
- Cieszą nas tegoroczne sukcesy w produkcji przeznaczonej dla jednostek Ministerstwa Obrony Narodowej, ponieważ to bardzo ważny segment w naszej ofercie. Faser SA jest znany przede wszystkim ze sprzętu ratowniczego i lamp dla kilku sektorów przemysłu, w tym dla górnictwa. O wyrobach wojskowych mówi się mało, a stanowią one blisko jedną czwartą naszych wyrobów - mówi Tomasz Sosnowski, prezes zarządu - dyrektor generalny Faser SA.
- W tegorocznej ofercie mamy 129 różnorodnych produktów, w tym 31 dla wojska. Staramy się wyprzedzać zmieniające się oczekiwania i potrzeby odbiorców. Dlatego uczestniczymy w specjalistycznych konferencjach i targach. W tym roku nasze najnowsze rozwiązania w zakresie sprzętu do oczyszczania powietrza w obiektach zbiorowych oraz indywidualnych środków ochrony dróg oddechowych prezentowaliśmy podczas Ekomilitaris. Jest to konferencja naukowo-techniczna poświęcona inżynierii bezpieczeństwa i ochronie przed skutkami nadzwyczajnych zagrożeń, organizowana przez Wojskową Akademię Techniczną. Uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, który jest trzecią pod względem wielkości imprezą targową tej branży w Europie. W tegorocznym kieleckim salonie Faser był w gronie aż 624 wystawców z 31 państw – dodaje prezes Sosnowski.
Tarnogórska załoga dla wojska produkuje m.in. aparaty ATE-1, które spełniają dwie funkcje. Służą załogom pojazdów opancerzonych do ochrony dróg oddechowych podczas ewakuacji i bezpiecznego oddychania w wodzie. A dzięki automatycznie napełnianej kamizelce ratunkowej zapewniają żołnierzom także szybkie wynurzenie się na powierzchnię i pomoc w dopłynięciu do brzegu. Faser SA realizuje także zamówienia m.in. na osiem typów filtropochłaniaczy stosowanych w pojazdach wojskowych i obiektach stacjonarnych (w tym w schronach). Filtropochłaniacze są "sercem" urządzeń filtrowentylacyjnych do ochrony zbiorowej dróg oddechowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.