Kongres Energy 24 to część szczytu klimatycznego COP24. Dzisiaj i jutro w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI) Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach obradują specjaliści branży wydobywczej i energetycznej.
Gościem specjalnym kongresu jest Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.
- Bezpieczeństwo energetyczne, to jeden z elementów bezpieczeństwa państwa w ogóle. Zadaniem rządu jest zachowanie ciągłości dostaw energii przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów. Wykorzystywanie własnych zasobów surowców energetycznych to dobrodziejstwo, dar. Dzięki temu Polska jest w czołówce krajów UE pod względem uniezależnienia od importu energii - mówi Tobiszowski.
Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, zapewnia, że kongres Energy24 to wyjątkowa okazja o dyskusji o paliwach stałych w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i polityki klimatycznej.
Tomasz #Rogala,prezes #PGG: "Węgiel jest potężnym generatorem wartości.Świat korzysta z węgla. Europa traci."PGG zapewnia zarobki o połowę wyższe od przeciętnych,dla 44 tys.osób, wydała 220 mln € na urządzenia i wiedzę techn. i 575 mln € w podatkach.Kongres #Energy24 #COP24 pic.twitter.com/JR23rTYhgX
- Europa nie jest głównym graczem w produkcji węgla na świecie, są nimi m.in. Chiny i Rosja. Europejscy producenci chcą być liderem w efektywnym nowoczesnym wykorzystaniu surowca, nowych technologiach - podkreślił prezes PGG.
W panelu dyskusyjny zatytułowanym "Sektor wydobywczy jako element wytwarzania energii" udział zapowiedzieli prezesi wszystkich najważniejszych spółek górniczych i okołogórniczych, m.in. Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Węglokoksu, LW Bogdanki, Tauron Polska Energia.
W kolejnym pt. "Wyzwania celów polityki klimatyczno-energetycznej jako impuls do innowacyjnego rozwoju" dyskutować będą naukowcy, dyrektorzy i przedstawiciele m.in. Euracoalu i Niemieckiego Stowarzyszenia Węgla Brunatnego.
Drugi dzień Kongresu Energy 24 (12 grudnia) będzie poświęcony innowacyjności w polskim przemyśle energetycznym. Spółki zaprezentują działania w zakresie rozwoju, implementacji nowych technologii i innowacji stosowanych w nowoczesnym górnictwie.
Pokażą się również start-upy, których pomysły mają potencjał wdrożeniowy dla polskiego górnictwa. Odbędzie się także panel pt.: "Innowacyjne rozwiązania techniczno-technologiczne dla sektora górnictwa i energetyki".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Coraz więcej publikowanych opinii, mówiących że ów katowicki szczyt klimatyczny to wielka klapa, niestety