- Ministerstwo Energii przygotowało ustawę, przewidującą pakiet działań osłonowych dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw w kontekście ewentualnego wzrostu cen energii elektrycznej – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 10 grudnia.
Minister Tchórzewski przypomniał działania resortu, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.
– Przygotowaliśmy Politykę energetyczną Polski do 2040 r. która określa kształt miksu energetycznego na kolejne dziesięciolecia – przypomniał. Dodał, że ponadto w Sejmie trwają prace nad ustawą o wysokosprawnej kogeneracji. Działają także już ustawa o rynku mocy i nowelizacje ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Minister podkreślił również znaczenie procesu restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wprowadzonych normach jakości paliw stałych.
– Dzięki naszym regulacjom z rynku zniknęły paliwa najgorszej jakości – zaznaczył.
Szef resortu energii nawiązał do sytuacji na rynku UE i związanego z tym wzrostu cen uprawnień do emisji CO2.
– To co dzieje się w innych krajach unijnych przekłada się bezpośrednio na sytuację w Polsce. Dlatego w ME pracujemy nad odbudowaniem zaufania społecznego do coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej – powiedział.
– Podjęliśmy wszelkie działania, które mają ochronić naszych obywateli przed ewentualnymi wzrostami cen prądu – podkreślił.
Ministerstwo energii przygotowało projekt ustawy, który zakłada program rekompensat.
– Będzie on obejmował m.in. gospodarstwa domowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). Program zakłada powołanie Funduszu Efektywności Energetycznej i Rekompensat, a jego koszt to ok. 4-5 mld zł. Środki na ten cel pochodzić będą m.in. ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, środków budżetowych oraz wpływów z innych środków publicznych – wyjaśnił minister Tchórzewski.
Rekompensaty obejmować będą okres od stycznia do grudnia 2019 r.
– Dla gospodarstw domowych system ten nie będzie uciążliwy, a rekompensaty naliczana będzie automatycznie w formie rabatu przez spółki energetyczne dostarczające energię – wyjaśnił. – Jeszcze raz mogę zapewnić, że wydatki gospodarstw domowych za energię elektryczną pozostaną bez zmian – podkreślił minister Tchórzewski.
Przypomnijmy, że w połowie listopada Urząd Regulacji Energetyki otrzymał wnioski taryfowe na sprzedaż energii na przyszły rok od wszystkich czterech sprzedawców z urzędu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że firmy energetyczne planują podwyżkę cen prądu od nowego roku. Wiceminister energii Tadeusz Skobel poinformował na konferencji, że prezes URE nową taryfę na 2019 r. powinien zatwierdzić ok. 15 grudnia.
Według wyliczeń ME cena energii w taryfie G w 2019 r. może wynieść 302 zł/MWh wobec 242,2 zł/MWh w 2018 r. Taryfą G objęte są przede wszystkim gospodarstwa domowe.
Wiceminister Skobel wyjaśnił, że z rekompensat wyłączone będą firmy, które korzystają z pomocy de minimis, a także podmioty, które mają wieloletnie umowy na dostawy prądu. Według resortu, w tym ostatnim przykładzie oferowane ceny za energię są "na tyle atrakcyjne, że nie zachodzi potrzeba wspierania ich w ramach tego sytemu".
Skobel dodał, że w przypadku gospodarstw domowych, rekompensaty będą naliczane "automatycznie". Z kolei w przypadku firm, będą one musiały wystąpić z odpowiednim wnioskiem. Rekompensaty mają zacząć być wypłacane w kwietniu 2019 roku - wskazał wiceminister.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.