W ciągu 7 lat Tajwan zmniejszy udział węgla w energetyce z obecnych ponad 46 proc. do 30 proc., przy jednoczesnej rezygnacji z energii jądrowej. Stawia też na elektryczny transport, by obniżyć emisję CO2 i zanieczyszczeń - zadeklarował w Katowicach minister ochrony środowiska Tajwanu Tsai Hung-Teh.
Tajwański minister przewodniczy delegacji tego kraju na odbywający się w stolicy Górnego Śląska Szczyt Klimatyczny ONZ - COP24. Tajwan (oficjalna nazwa: Republika Chińska) nie jest uznawany przez Chiny i większość państw świata, nie ma członkostwa w ONZ i nie mógł być oficjalnie zaproszony na obrady COP24, formalnie uczestniczy tylko w wydarzeniach towarzyszących. Tymczasem należy do najbardziej widocznych uczestników katowickiego szczytu - w mieście można zobaczyć m.in. liczne plakaty, a także kursujące w pobliżu miejsca obrad tramwaje promujące hasło "Combating Climate Change - Taiwan Can Help", deklarujące pomoc Tajwanu w walce ze zmianami klimatycznymi.
Tajwańska mapa redukcji emisji
Tsai Hung-Te przedstawił w poniedziałek przyjętą przez tajwański rząd "mapę drogową", zakładającą m.in. znaczące zmniejszenie udziału węgla w gospodarce, oraz cele klimatyczne, zgodnie z którymi do 2030 r. wielkość emisji CO2 zmniejszy się o 20 proc. wobec bazowego poziomu z 2005 r.
Prawie 90 proc. rocznej emisji gazów cieplarnianych na Tajwanie pochodzi ze spalania paliw.
46,6 proc. energii z węgla
- W zeszłym roku nasza energetyka była w 46,6 proc. oparta na węglu, gaz stanowił 34,6 proc., a energia jądrowa 8,3 proc. Do roku 2030 zakładamy zmniejszenie udziału węgla do 30 proc., przede wszystkim na rzecz gazu oraz energii ze źródeł odnawialnych - powiedział PAP Tsai Hung-Teh.
Za siedem lat gaz ma stanowić połowę miksu energetycznego Tajwanu, węgiel 30 proc., a źródła odnawialne - przede wszystkim energetyka wiatrowa - 20 proc. Do 2025 r. Tajwan, położony w strefie zagrożonej trzęsieniami ziemi, zamierza całkowicie wycofać się z energetyki jądrowej - przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.
Zaplanowane wskaźniki emisyjności
- W naszym planie transformacji w kierunku bezemisyjnej gospodarki mamy szczegółowo rozpisane cele, wyrażone m.in. we wskaźnikach emisyjności. Chcemy obniżyć wskaźnik emisyjności w energetyce z 0,554 kg CO2 na kilowatogodzinę energii do 0,492 w 2020 r. i 0,394 w 2025 r. - poinformował minister.
"#Taiwan peut aider" rappelle une campagne déployée en plein coeur de #Katowice pour la #COP24, alors que Taiwan est tenu à l'écart de ce rendez-vous mondial. pic.twitter.com/El9ey2Bd6P
Tajwański rząd - jak mówił Tsai Hung-Teh - stara się kreować świadomość społeczną w zakresie konieczności ochrony klimatu i transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Wprowadzono m.in. specjalne oznaczenia towarów, wskazując, iż dany produkt - od wyprodukowania po dostarczenie do sprzedaży - jest niskoemisyjny. Obecnie takie oznaczenia ma ok. 20 proc. sprzedawanych na wyspie produktów.
Bezemisyjny transport
Częścią tajwańskiego planu jest także upowszechnienie bezemisyjnego transportu. Plan zakłada, że od 2030 r. do użytku w państwowym transporcie publicznym będą dopuszczane wyłącznie autobusy elektryczne, od 2035 r. będzie można rejestrować wyłącznie elektryczne nowe skutery (to bardzo popularny środek transportu na Tajwanie - na wyspie jeździ ich ok. 14 mln), a od 2040 r. wszystkie nowe samochody mają być elektryczne.
Recykling - trzecie miejsce na świecie
Tajwan stawia też na przetwarzanie i ponowne wykorzystywanie surowców - w 2017 r. wskaźnik odzyskiwania surowców wtórnych przekroczył w tym kraju 52,5 proc., co uplasowało Tajwan na trzecim miejscu na świecie, za Niemcami i Austrią. Wskaźnik przetwórstwa butelek plastikowych na Tajwanie sięgnął w 2017 r. aż 95 proc. Podczas ubiegłorocznych piłkarskich mistrzostw świata około połowa z 32 drużyn biorących udział w turnieju miała koszulki wyprodukowane z butelek przetworzonych na Tajwanie.
- Chcielibyśmy, aby nasz plan transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, by zapobiec zmianom klimatycznym, mógł być wzorem dla innych krajów. Możemy dzielić się doświadczeniami i pomagać, np. w sferze technologii związanych z energetyką odnawialną - ocenił Tsai Hung-Teh.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.