Centralne nabożeństwo ekumeniczne dla uczestników szczytu klimatycznego COP24 z udziałem przedstawicieli Światowej Rady Kościołów odbyło się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w niedzielę, 9 grudnia 2018 r., o godz. 15. Modlitwie przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Nabożeństwo miało adwentowo-biblijny charakter, odprawiono je w językach angielskim i polskim. Czytania biblijne dotyczyły stworzenia świata, grzechu człowieka oraz przyjścia Mesjasza. Uczestnicy odmówili także wspólnie wyznanie wiary oraz Modlitwę Pańską. Miała też miejsce rozbudowana modlitwa wiernych, a na zakończenie odśpiewano Te Deum. Modlitwom muzycznie towarzyszyła orkiestra i chór Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyr. ks. Bartosza Zygmunta.
Homilię wygłosił abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki Kościoła Rzymsko-Katolickiego i abp Anders Wejryd – prezydent na Europę Światowej Rady Kościołów, emerytowany luterański prymas Szwecji.
Zadaniem człowieka jest w mocy Ducha Świętego zmieniać oblicze ziemi - mówił abp Skworc.
- Podejmujmy zatem trud porządkowania własnego podwórka (osobistego i kościelnego), co może być przekonującym przykładem dla innych. Naszym obowiązkiem jest też uderzać w wielki dzwon sumień, jeśli odpowiedzialnie myślimy o losach świata i człowieka, jeśli chcemy wzmacniać chrześcijańską duchowość, wolną od „obsesji konsumpcji”, jeśli chcemy wyzwolenia od niewoli praktycznego materializmu – powiedział.
Abp Skworc przypomniał, że wyznawców Chrystusa łączy Duch Święty.
– Jesteśmy Nim napełnieni, otrzymaliśmy Jego dary i charyzmaty – nie dla karmienia własnego egoizmu, przede wszystkim dla rozumnej służby Stwórcy i stworzeniu – podkreślił metropolita katowicki.
Do idei ekumenizmu jako więzi między tym, co prywatne, a tym, co wspólne, ludzkie i ekologiczne, między Kościołem i społeczeństwem, historią oraz dzisiejszą epoką, nawiązał emerytowany luterański prymas Szwecji podczas wygłoszonej homilii.
Przypomniał, że przymiotnik "ekumeniczny" pochodzi od greckiego wyrazu oikos, oznaczającego dom.
- Oczekuje się od nas, że będziemy zarządcami, gotowymi zarządzać nie tylko w sposób dobry dla nas, krótkoterminowo, ale w sposób dobry dla tego co wspólne, dla commune bonum (dobra wspólnego - przyp. netTG.pl), całej ekologicznej plecionki, naszego wspólnego domu, dla oikouméne – powiedział.
Słowo pozdrowienia i wprowadzenia w modlitwę skierował do zebranych także bp Marian Niemiec z diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W kontekście wspólnej modlitwy za wspólny dom zauważył, że "ziemia została nam powierzona".
– To jet dom dla wszystkich ludzi. Dziękujmy za wszelkie bogactwa, jakie nam daje (…). Prośmy też o Ducha mądrości, rozwagi, poczucie odpowiedzialności, solidarności międzyludzkiej, abyśmy zdając sprawozdanie przed Stwórcą nie otrzymali nagany, ale pochwałę – mówił.
Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP, przypomniał wszystkim uczestnikom nabożeństwa, że właśnie trwa czas podejmowania decyzji o dalszych działaniach w sprawie ochrony klimatu naszej planety.
– Dzisiaj oczy całego świata zwrócone są na Katowice. Tutaj podejmowane są decyzje, których skutki w przyszłości będą doświadczały nasze dzieci. Musimy zatem zwalczać podziały między nami, by skutki podjętych decyzji były jak najlepsze dla całego świata. A to jest możliwe, gdy razem się modlimy – stwierdził.
Strefa Duchowa COP24
Katolicka archidiecezja katowicka we współpracy z innymi Kościołami z terenu Katowic organizuje Strefę Duchową podczas COP24.
Strefa Duchowa obejmie czas nie tylko samego Szczytu Klimatycznego COP24 organizowanego na początku grudnia w Katowicach. Jej pierwsze elementy miały miejsce już z końcem listopada, kiedy to Wydział Katechetyczny katowickiej kurii wraz z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego oraz fundacją Renovabis przeprowadziły Europejskie Spotkanie Młodych – Pilgrim. Odbyła się też konferencja naukowa "W trosce o wspólny dom. Chrześcijanin na drogach ekologii".
W ramach inicjatywy, jaką jest Strefa Duchowa, będą też miały miejsce spotkania ekumeniczne, panele dyskusyjne.
Podczas szczytu klimatycznego duchowni zapraszają na Eucharystie, które będą sprawowane w języku polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim oraz włoskim. W tym celu zostały wyznaczone konkretne kościoły w Katowicach, w których liturgia będzie w języku obcym.
Przewidywana jest także liturgia prawosławna oraz nabożeństwa luterańskie, metodystyczne i baptystyczne.
Organizatorzy Strefy Duchowej zadbają również o publikacje zarówno w języku polskim, jak i angielskim poświęcone szeroko rozumianym zagadnieniom ekologicznym podejmowanym z teologicznej perspektywy. Wśród nich znajdzie się "brewiarz ekologa", "Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia" czy "List Arcybiskupa Katowickiego na temat ochrony środowiska".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.