Pozytywna decyzja o dofinansowaniu inwestycji w ramach programu „Czyste powietrze” może być wydana w terminie niewiele ponad miesiąca od daty złożenia wniosku, ale pod warunkiem dobrze sporządzonego wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami. Trzeba też pamiętać o wizytacji pracownika Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej!
To konieczność, ale wcale nie taka straszna. Do zadań eksperta z WFOŚiGW należy przeprowadzenie uproszczonej analizy energetycznej, dostarczenie niezbędnych informacji i udzielenie konsultacji w zakresie wypełnienia wniosku. Również w trakcie oceny wniosku będzie możliwa wizyta przedstawiciela WFOŚiGW w w budynku wnioskodawcy w celu oceny zgodności danych zawartych we wniosku ze stanem faktycznym. Wizyta taka zostanie umówiona telefonicznie lub e-mailowo przez właściwy miejscowo WFOŚiGW.
Rozpatrzenie wniosku, w tym wizyta dopuszczająca, odbywa się w terminie do 90 dni roboczych od dnia złożenia wniosku. Druga wizytacja przeprowadzona będzie po weryfikacji wniosku o płatność końcową. Co istotne, pozytywny wynik wizytacji jest warunkiem niezbędnym do przekazania beneficjentowi ostatniej płatności. Pytanie, co w przypadku, jeżeli ktoś dostał np. dotacje z programu WFOŚiGW lub jakiegoś innego programu gminnego na piec? Czy może otrzymać dotację na docieplenie domu z programu „Czyste powietrze”?
O tym trzeba wiedzieć
Otóż ze środków programu „Czyste powietrze” nie można finansować zakresu rzeczowego realizowanego z innych środków publicznych. Jeśli jednak wnioskodawca wymienił źródło ciepła na spełniające założenia programu, jest uprawniony do skorzystania z dofinansowania na inne prace związane z poprawą efektywności energetycznej, w tym docieplenie domu, zgodnie z zapisami regulaminu. Można również dzielić uzyskiwane dotacje na części.
Dla przykładu, w tym roku wymienić piec, a za dwa lata ocieplić ściany lub odwrotnie. Okres realizacji przedsięwzięcia wynosi do 24 miesięcy od daty zawarcia umowy o dofinansowanie, lecz nie później niż do 30 czerwca 2029 r. A zatem w ramach tego okresu można dzielić inwestycję na poszczególne części wykazane w złożonym do WFOŚiGW w Katowicach wniosku o dofinansowanie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.