Sejm skierował w czwartek, 6 grudnia, do dalszych prac w sejmowej komisji ds. Energii i Skarbu Państwa rządowy projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada rozszerzenie kompetencji premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa.
Sejm nie zgodził się w czwartek, by projekt odrzucić w pierwszym czytaniu i zdecydował o skierowaniu go do dalszych prac w sejmowej komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.
Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Sasin tłumaczył, że nowy fundusz, który ma powstać w wyniku planowanych zmian, czyli Fundusz Inwestycji Kapitałowych będzie służył odkupowaniu strategicznych dla Skarbu Państwa przedsiębiorstw, które "poprzednie rządy wyprzedały, a teraz my musimy je odzyskiwać".
- Nie musielibyśmy tworzyć tego funduszu, gdyby nie błędna polityka poprzednich ekip - podkreślił w czwartek.
W środę, 5 grudnia, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw. W jego trakcie Platforma Obywatelska zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu.
Podczas środowego pierwszego czytania projektu zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot wyjaśnił posłom, że projekt ma na celu wprowadzenie nowych regulacji oraz korektę niektórych rozwiązań ustawy z grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustaw zmienionych w styczniu 2017 r. w związku z reformą systemu zarządzania mieniem państwowym.
Wyjaśniał, że wprowadzane zmiany pozwolą na usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, które pojawiły się od czasu wejścia w życie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, doprecyzowanie niektórych jej przepisów oraz uzupełnienie o nowe rozwiązania, co pozwoli na uporządkowanie kompetencji i zadań organów administracji rządowej po wprowadzeniu reformy zarządzania mieniem państwowym w dniu 1 stycznia 2017 r. oraz uelastyczni stosowanie przepisów ustawy.
- Jest to reforma tego systemu, który wprowadzono dwa lata temu. I reforma konieczna by poprawić efektywność funkcjonowania państwa w obszarze zarzadzania majątkiem państwowym - mówił w środę Szrot.
Dodał, że w jeśli chodzi o szczegółowe zmiany, jakie zapisano w projekcie przewiduje, to dotyczą trzech obszarów.
- Pierwszym z nich są kompetencje Prezesa Rady Ministrów w zakresie nadzoru, a faktycznie rozszerzenie tych kompetencji - tłumaczył.
W uzasadnieniu do projektu napisano, że najistotniejsze przyjęte rozwiązania dotyczą wzmocnienia, doprecyzowania i uzupełnienia kompetencji i zadań Prezesa Rady Ministrów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Zgodnie z projektem rozszerzony został - na wszystkie spółki z udziałem Skarbu Państwa - zakres kompetencji Prezesa Rady Ministrów dotyczących koordynowania wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w spółkach oraz zapewnienia jednolitego sposobu wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.