Barbórka już za nami, ale do rąk naszych Czytelników w najbliższy czwartek, 6 grudnia, oddamy drugi w tym roku numer poświęcony obchodom Dnia Górnika. Tym razem zachęcamy do przeczytania relacji z uroczystości, które zorganizowano w Polskiej Grupie Górniczej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Tauronie Wydobycie, Spółce Restrukturyzacji Kopalń i Węglozbycie. Byliśmy także tam, gdzie już się nie fedruje, ale górnicza tradycja jest wciąż żywa, czyli w kopalni Kazimierz-Juliusz. Wydarzeniem, która przyciąga uwagę całego świata jest szczyt klimatyczny, który trwa w Katowicach. Jemu poświęciliśmy specjalny dodatek do TG. Piszemy także o nowej odsłonie portalu netTG.pl.
Zachęcamy także do przeczytania relacji z gali wręczenia „Czarnych Diamentów”, czyli nagród przyznawanych przez przedsiębiorców zrzeszonych w Izbie Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. W tym roku w gronie uhonorowanych znaleźli się m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz Jastrzębska Spółka Węglowa.
Barbórka to także czas modlitwy m.in. o bezpieczną pracę. Z taką intencją na Jasną Górę pielgrzymowali pracownicy PGG. Górniczy stan modlił się także do św. Barbary w Knurowie w czasie mszy, którą odprawił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
- Górny Śląsk nigdy nie szczędził miłości ojczyzny i poświęcenia. Nade wszystko nie szczędził potu i pracy. I istnień ludzkich, zwęglanych raz po raz na kopalnianych ołtarzach, co jest wyrazem patriotyzmu najwyższej próby! – mówił hierarcha w czasie nabożeństwa.
W nowym wydaniu nie zabraknie także informacji prosto z kopalń.
W ciągu kolejnych kilku miesięcy wszystkie zakłady wydobywcze należące do JSW zostaną oplecione kilkusetkilometrową siecią kabli promieniujących i światłowodów. Rozwiązanie nie tylko ułatwi przesył danych i monitorowanie warunków, ale również umożliwi stworzenie dokładnego systemu śledzenia i identyfikacji wszystkich pracowników, którzy znajdują się pod ziemią. Więcej o jego szczegółach w tekście red. Jacka Madei.
Przedstawiamy także oddział G1b z ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, który wybiera węgiel ze ściany C31 w pokładzie 415/3. Postęp sięga tam 2,8 m na zmianę, a wydobycie prowadzone jest na dwie zmiany.
Zachęcamy także do zapoznania się z danymi Agencji Rozwoju Przemysłu, która przedstawiła w liczbach obecny stan polskiego górnictwa.
Oczywiście w nowym numerze nie zabraknie działu Po szychcie. Tam opisujemy sport, który dla wielu wydaje się dziwny. Jednak po lekturze tekstu red. Kajetana Berezowskiego być może niektórzy spróbują swoich sił w curlingu.
Polecamy także zajrzeć do naszego dodatku poświęconego COP24, gdzie pokazujemy, jak polskie firmy z sektora węglowego wprowadzają innowacje i tym samym działają na rzecz ochrony środowiska.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na (nowym) portalu netTG.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.