Chodzi o Zakłady Naprawcze Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, które zostały nazwane Rozbaną. Miasto na ich remont otrzymało 19 mln zł dofinansowania. Prace mają się rozpocząć w 2019 r.
Z inicjatywą ratowania zakładów wystąpili mieszkańcy Rozbarku w czasie konsultacji Gminnego Programu Rewitalizacji. Właśnie wtedy wymyślona nowa nazwa obiektu Rozbana, która jest połączeniem słów Rozbark i bana (od niemieckiego słowa oznaczającego pociąg). Decyzję o przyznaniu dofinansowania projektu złożonego przez miasto podjął Zarząd Województwa Śląskiego.
Obiekt czeka gruntowny remont. Na minimuzeum zaadaptowany zostanie budynek kotlarni. W placówce będzie można przekonać się, jak dawniej wyglądała praca w zakładach naprawczych. Duża hala napraw podzielona została na 6 modułów. Jeden z nich stanie się otwartym dziedzińcem, wokół którego skupiać się będzie 5 pozostałych modułów przeznaczonych do realizacji różnych aktywności społecznych. Inwestycja będzie realizowana do połowy 2021 r.
Zakłady po remoncie mają być rozbarskim centrum rewitalizacji, dostępnym dla mieszkańców i organizacji pozarządowych. Mają być miejscem, gdzie mieszkańcy będą spędzać wolny czas. Oprócz tego w budynku ma się mieścić Centrum Integracji Aktywnej, w którym będą odbywać się szkolenia i kursy dla osób bezrobotnych, warsztaty dla przyszłych przedsiębiorców. Swoje projekty będą realizować tam m.in. organizacje pozarządowe, a także podmioty związane z kolejnictwem, motoryzacją i tradycjami przemysłowymi. Na terenie Centrum Integracji Aktywnej mają się mieścić biura projektów, sale szkoleniowe i warsztaty do zajęć praktycznych. Centrum będzie pełniło również funkcję minimuzeum techniki.
Odnowa dawnych Zakładów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych finansowana będzie z poddziałania 10.3.4. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych - OSI.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.