Pomimo faktu, że w Wałbrzyskiem nie ma już czynnych kopalń, zwyczaje barbórkowe przetrwały i mają się dobrze.
- Każdego roku na górnicze święto odbywa się u nas wiele wydarzeń o charakterze religijnym i świeckim. Jest parada górnicza ulicami miasta, oddajemy hołd zmarłym górnikom pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego, odbywają się również karczmy piwne, babskie combry i imprezy dla dzieci – wyjaśnia Agata Augustyn z Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu.
Stara kopalnia w Wałbrzychu to instytucja zlokalizowana na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Julia. Jest zarządzana przez Muzeum w Wałbrzychu. Została uruchomiona 9 listopada 2014 r. po gruntownej rozbudowie tamtejszego Muzeum Przemysłu i Techniki.
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu – bo tak brzmi dziś jej pełna nazwa, to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej na Dolnym Śląsku. Dzięki przewodnikom-górnikom, którzy przed laty pracowali w kopalni, każdy ze zwiedzających może nie tylko obejrzeć ogromną skalę kopalnianej infrastruktury, ale także ma możliwość poznania specyfiki niebezpiecznej i wymagającej pracy górnika.
- Brać górnicza ma wypracowany swój kanon świętowania. Trzeba po prostu nas odwiedzić i sprawdzić, jakie są różnice, bo może na Górnym Śląsku jest trochę inaczej. Tradycje górnicze rodziły się u nas na gruncie wielu kultur – zwraca uwagę Agata Augustyn.
Górnicze tradycje kultywowane są również w Małopolsce. Tu prócz św. Barbary mają także drugą patronkę, św. Kingę.
- W Kopalni Soli w Wieliczce naszą patronką jest św. Kinga, ale kult św. Barbary jest również znany i to już od końca XVIII w. W dniu jej święta, 4 grudnia, 101 m pod ziemią odprawiana jest uroczysta msza święta, a następnie akademia. Natomiast dzień św. Kingi obchodzimy 24 lipca. I tego dnia również odprawiana jest na dole msza święta, po której górnicy wyruszają na pielgrzymkę do Starego Sącza, gdzie św. Kinga jest pochowana - opowiada Agnieszka Wolańska z Kopalni Soli w Wieliczce.
Żeby było ciekawiej, górnicy solni otaczają kultem również św. Antoniego, patrona poszukujących, św. Klemensa, dawnego patrona ludzi pracujących w kopalniach i kamieniołomach, a także św. Jana Pawła II.
Górnicy soli zwykle obchodzili swe święto na dole. Tam też organizowali zabawy i karczmy piwne. I ta tradycja do dziś jest żywa.
O tradycjach górniczych związanych ze św. Barbarą, patronka górników, rozmawiają uczestnicy konferencji „Św. Barbara – duchowość”, która odbywa się w dniach 27-28 listopada, w Łaźni łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.