Złoty może się umocnić w najbliższym czasie, ale pozostanie powyżej 4,30/EUR, dopóki nie poprawią się nastroje na zagranicznych giełdach - oceniają ekonomiści we wtorek, 20 listopada. Dodają, że ubiegłotygodniowy przetarg zaspokoił większy popyt na SPW, jednak pole do wzrostu rentowności istotnie się zmniejszyło.
- Złoty minimalnie umacnia się do euro, przy niesprzyjającej sytuacji na rynkach zagranicznych. W szerszym kontekście EUR/PLN utrzymuje trend boczny wokół 4,30 plus/minus 5 gr - powiedział Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz TMS Brokers.
- W najbliższym czasie złoty pozostanie powyżej 4,30 za euro. Nie widzę szans, by kurs miał się wyrwać z szerszego przedziału. Jeśli sytuacja na zagranicznych giełdach się uspokoi, to złoty może się umacniać, będą to jednak ruchy w granicach kilku groszy - dodał.
S&P 500 spada we wtorek o godz. 16.00 o 2,0 proc., a DAX o 1,5 proc.
RPP podała, że na wtorkowym posiedzeniu zapoznała się z informacją na temat aktualnej sytuacji w sektorze bankowym i zaakceptowała dotychczasowe działania prezesa i zarządu NBP.
W niedzielę 18 listopada Komitet Stabilności Finansowej omówił sytuację banków Getin Noble Bank oraz Idea Bank.
Narodowy Bank Polski zadeklarował wówczas "gotowość natychmiastowego wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków" - napisano w komunikacie po posiedzeniu KSF.
Rynek długu
"Po zeszłotygodniowym przetargu nie spodziewamy się już większego popytu na SPW. Dodatkowo popytowi na SPW mogą ciążyć problemy jednej z grup bankowych oraz skandal w KNF" - napisano w raporcie ING Banku Śląskiego.
"Pole do wzrostu rentowności polskich obligacji skarbowych na przełomie roku istotnie się zmniejszyło w ostatnich tygodniach. Ryzykiem dla wycen pozostaje polityka Fed i EBC, istotnie obniżyły się jednak ceny ropy naftowej, czy wskaźniki koniunktury w strefie euro. Co więcej Ministerstwo Finansów sugeruje, że deficyt sektora finansów publicznych w 2018 będzie niższy niż 1 proc. PKB - podchodzimy do tych szacunków z rezerwą, ale MF może mieć sygnały np. o niskich wydatkach samorządów" - dodano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.