W Zabrzu odbywa się 22. Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Kultura Europy Środkowej. Temat tegorocznego spotkania brzmi: Miasta górnicze i górnictwo w Europie Środkowej.
- Zabrze jeszcze niedawno miało siedem kopalń. Dzisiaj mamy kopalnię – muzeum, która przypomina nam o historii miasta – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza otwierając konferencję naukową.
Ordynariusz gliwicki ks. prof. bp Jan Kopiec zauważył, że górnictwo to nie tylko kwestie techniczne, ale także ludzie i ich sprawy, w tym kultura duchowa: - Jest ona bardzo ciekawym zjawiskiem. Tym z czego wyrastamy, co stanowi o naszym bogactwie – mówił.
Z kolei prof. Józef Dubiński z Polskiej Akademii Nauk zapewniał, że o górnictwie trzeba mówić i podkreślać, że nie zostało nam dane za karę.
- Górnictwo jest pewnym okresem w naszej historii. Te złoża się wyczerpują. Należy myśleć o tym, jak zmieni się region i kraj, kiedy węgla już nie będzie. Polskie społeczeństwo nie rozumie górnictwa, myśli tylko o jego wadach – ubolewał.
Organizatorzy wydarzenia przypominają, że górnictwo ma stare, sięgające starożytności tradycje. Istotny jego rozwój w Europie Środkowej nastąpił w czasach średniowiecza. Prof. Antonii Barciak z Uniwersytetu Śląskiego i Polskiego Towarzystwa Historycznego zauważył, że Śląsk jest co prawda kojarzony z węglem, ale wcześniej mieliśmy górnictwo srebra.
W czwartek w Tearze Nowym odbył się panel pt. Górnictwo w Europie Środkowej, organizacja ośrodków górniczych, metody i techniki wydobywcze”. Uczestniczyli w nim: prof. Ewa Chojecka, prof. Józef Dubiński, prof Władysław Duczko, dr Jerzy Kicki, ks. bp prof. Jan Kopiec, dr Jerzy Markowski i prof. dr hab. Tadeusz Miczka.
Organizatorami konferencji są: Urząd Miejski w Zabrzu, Polska Akademia Nauk Oddział w Katowicach, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Katowicach oraz z Zabrza: Muzeum Górnictwa Węglowego, Muzeum Miejskie, Teatr Nowy i Miejska Biblioteka Publiczna. Patronat objęli: Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego, abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent miasta Zabrze, Józef Dubiński, prezes Oddziału PAN w Katowicach, Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Międzynarodowe konferencje naukowe z cyklu Kultura Europy Środkowej odbywają się w Zabrzu od 1997 r. Inspiracją do zorganizowania pierwszej pt. Środkowoeuropejskie dziedzictwo św. Wojciecha było millenium śmierci św. Wojciecha. Konferencje te przyczyniają się do odkrywania naszej tożsamości i poznawania bogatej kulturowo przeszłości.
Patronat medialny nad konferencją objęli, m.in. Trybuna Górnicza i portal netTG.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.